Lepiej jest nagradzać niż karać. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 10:20
Pochwały (np. za dobre wykonanie zadania) są dużo bardziej skuteczne wychowawczo niż ciągłe wytykanie błędów – sprawdza się to również w stosunku do dorosłych. Ale jak to w relacjach międzyludzkich bywa, a w wychowaniu szczególnie, sprawa nie jest taka prosta.
Audio
  • Dziecięce marzenia o zwierzętach (Godzina wychowawcza/Trójka)
Karanie i nagradzanie to skomplikowany temat, do którego podchodzić należny na kilku płaszczyznach
Karanie i nagradzanie to skomplikowany temat, do którego podchodzić należny na kilku płaszczyznach Foto: Glow Images/ East News

Otóż chwalić trzeba również umiejętnie, a ciągłe mówienie dziecku "jesteś wspaniały" może przynieść efekty przeciwne do oczekiwanych. I tu zupełnie nie chodzi o to, że wychowamy egocentrycznego narcyza.

W tym miejscu warto przytoczyć fragment bloga Jarka Żylińskiego, psychologa wychowawczego i pedagoga, a dokładnie fragment wpisu zatytułowanego "Przechwalone dzieci": Dziecko słyszy, że z powodu jednego wykonanego zadania, jednego sukcesu, można określić człowieka, że jest genialny. Teraz wystarczy zastosować analogię, żeby dojść do sedna problemu. Skoro jeden sukces wystarczy by być wspaniałym, to jedna porażka wystarczy by.... Właśnie tak mogą się zacząć późniejsze problemy dziecka z przeżywaniem porażek i podchodzeniem do wyzwań. Jarek Żyliński był gościem "Godziny wychowawczej", zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Poza tym w audycji także inny ważny temat. Które dziecko nie marzy o tym, by mieć psa? Rodzice wiedzą jednak, że dziecięce marzenia to jedno, a rzeczywistość to drugie... Więcej na ten temat mówiła Anna Łukasik, miłośniczka psów.

Na koniec audycji jak zwykle zaprezentowaliśmy książkę. Tym razem o małej Matyldzie, która przeprowadza się z rodzicami do innego kraju, gdzie wszystko jest inne, a Matylda nie rozumie, co mówią do niej dzieci w przedszkolu... Książka o emigracji oczami dziecka. Dobry pretekst do rozmowy.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Łukasik (wydawnictwo Muchomor, miłośniczka psów), Jarek Żyliński (psycholog wychowawczy i pedagog)
Data emisji: 9.08.2016
Godzina emisji: 0.04

fbi/ei

Czytaj także

Pierwsze dni w przedszkolu - przełom w życiu dziecka i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 11:25
Prywatne czy państwowe, z językiem angielskim czy dodatkową rytmiką? Do jakiego przedszkola najlepiej jest wysłać dziecko? Taką decyzję już wkrótce będą musieli podjąć rodzice trzylatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudny powrót po urlopie macierzyńskim. "Wyginamy się bardziej niż James Bond"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 12:51
- To, co opisuję w książce "Mamy wracamy", jest również moim doświadczeniem odnajdywania na nowo swojej ścieżki, szukania swoich mocnych stron - mówiła w Trójce Marta Waszczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piekło i niebo, czyli rodzeństwo okiem psychologów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:00
- Tak naprawdę do końca nie da się przygotować dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Zawsze zaczynają się wtedy trudne uczucia - mówił w Trójce psychoterapeuta Krzysztof Górski.
rozwiń zwiń