Jasne i ciemne strony rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 16:15
- W ostatnich latach bardzo zmienił się sposób wychowania dzieci - mówiła Isabelle Filliozat, wybitna francuska psycholożka i psychoterapeutka, która od lat pomaga rodzicom dogadać się ze swoimi dziećmi.
Audio
  • Jasne i ciemne strony rodzicielstwa (Godzina wychowawcza/Trójka)
Jasne i ciemne strony rodzicielstwa
Foto: pixabay.com/PublicDomainPictures

- Uświadamiamy sobie, że dziecko jest osobą, całkowicie odrębną od nas. Rodzice coraz bardziej są świadomi tego, że bardzo ważne i pożyteczne jest słuchanie dziecka, żeby towarzyszyć mu w jego życiu - dodała rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej.

Isabelle Filliozat poza pracą terapeutyczną z rodzicami i dziećmi, wydała już kilka poradników, które są bestsellerami, m.in. "W sercu emocji dziecka. Jak zrozumieć i wspierać swoje dziecko" czy "Nie ma rodziców doskonałych".

Z Izabelle Filliozat rozmawialiśmy między innymi o niezaspokojonych dziecięcych potrzebach z potrzebą bliskości na pierwszym miejscu. O tym, że warto w relacji rodzic-dziecko poznać dziecięce emocje i starać się postawić w sytuacji dziecka. To, w sytuacji konfliktu, jest dużo skuteczniejsze niż twarde zakazy i dyscyplina. Mówiliśmy również o wszelkich rodzicielskich emocjach, często bardzo trudnych. Takich, które są tabu - szczególnie, jeśli chodzi o matki.

A na koniec zaprosiliśmy państwa do teatru, ale takiego dla naprawdę małych dzieci. Już z rocznym maluchem możemy pójść na spektakl. Przedstawienia są oczywiście krótsze, opierają się raczej na wyraźnych ruchach, kształtach i dźwiękach niż na fabularnej opowieści. Są dostosowane do dziecięcej percepcji. Maluchy są zachwycone...

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Izabelle Filliozat (francuska psycholożka i psychoterapeutka)
Data emisji: 24.10.2016
Godzina emisji: 15.08

mp/fbi

Czytaj także

Porozumienie z dzieckiem bez przemocy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 16:40
- Komunikacja empatyczna to dochodzenie do tego, z jakiego powodu ludzie zachowują się w taki, a nie inny sposób - wyjaśnia Małgorzata Żółtaszek, która na co dzień stosuje komunikację empatyczną i prowadzi warsztaty dla rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowanie samodzielnego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 16:44
- Samodzielności uczymy dziecko od urodzenia. Od dnia, kiedy dotykamy maluszka, pozwalamy tacie czy dziadkom na kontakt. To także nauka samodzielności dla mamy - opowiada psychoterapeutka Iwona Centka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Integracja sensoryczna. Jak rozpoznać zaburzenia?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 16:44
- Pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej można zauważyć już u niemowlaków. Dzieci z nadwrażliwością bywają niespokojne i płaczliwe. Trudno je uspokoić - mówi Małgorzata Dąbrowska, psycholog kliniczna i terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń