Dyskryminacja rówieśnicza - reaguj nim będzie za późno

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyskryminacja rówieśnicza - reaguj nim będzie za późno
Aleksandra Ejsmont podkreśla, by nie bagatelizować przypadków dyskryminacji rówieśniczejFoto: Wokandapix/pixabay/CC0

- Kiedyś było tak, że formą dyskryminacji były wyzwiska, a teraz często przybiera to formę nagonki na portalach społecznościowych, gdzie dziecko jest szczute przez swoich rówieśników - Aleksandra Ejsmont z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

Posłuchaj

Jak należy reagować na przypadki dyskryminacji rówieśniczej? (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dyskryminacja rówieśnicza może sprawić, że pobyt w szkole będzie dla dziecka codzienną walką z góry skazaną na przegraną. A takie przypadki zdarzają się niezwykle często, bywa nawet, jak przyznaje gość Katarzyny Puchnickiej, że w każdej z szkolnych klas. Portale społecznościowe często przyczyniają się do nasilenia tego typu praktyk.

- Kryteria dyskryminacji są bardzo różne, bo może to być z powodu wysokiego bądź niskiego wzrostu, tuszy, aparatu na zębach, okularów, tego, czy ktoś jest z ubogiej bądź bogatej rodziny, czy jest uzdolniony bądź nie. Wszystkie te powody mogą doprowadzić do tego, że rówieśnicy go odrzucą - mówi Aleksandra Ejsmont.

O wykluczeniu rówieśniczym mogą świadczyć różne sygnały, o których opowiadamy w audycji i podpowiadamy, jak można rozwiązać ten przykry problem. Czy kierowanie takich przypadków do sądu rodzinnego jest wskazane?

W drugiej części audycji mówimy o tym, jak nauczyć dzieci pomagania innym i kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie działalności dobrocznynnej.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Aleksandra Ejsmont (Komitet Ochrony Praw Dziecka), Jędrzej Witkowski (Centrum Edukacji Obywatelskiej)
Data emisji: 12.12.2016
Godzina emisji: 15.08

sm/mp

Polecane