Jak zrobić dzieciom wesołe święta? Kilka bezcennych porad

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 21:40
Starość, samotność, otwartość - książki dla dzieci to kopalnie tematów, które pomagają nie tylko w świątecznym czasie. - Niezależnie od wieku i okoliczności zawsze warto podejmować wyzwania - mówi Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.
Audio
  • Jakie są sposoby na dobre przeżycie świąt z dziećmi? (Godzina Wychowawcza/ Trójka)
Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego NarodzeniaFoto: ShutterFotos via Foter.com / CC BY-NC

Na dobrą atmosferę w czasie świąt można wpłynąć na wiele sposobów. Pomocna w tym bez wątpienia jest literatura, która pozwala również dobrze się bawić i być razem. - "Goście na Boże Narodzenie" Nordqvista Svena to zarazem wesoła i dająca do myślenia lektura. Bohaterowie są ulubieńcami dzieci, więc do czytania nie trzeba maluchów długo zachęcać, a opowiada o tym, by być razem i że małe rzeczy są ważne - opowiada tłumaczka, Ewa Świerżewska.

Cenne w przybliżeniu radosnej atmosfery świąt są również muzyka czy warsztaty rękodzieła, organizowane m.in. przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie. - Etnografia to nauka, która dotyczy człowieka i jego miejsca w kulturze. Zapraszając twórców ludowych, staramy się pokazać nietkniętą tradycję, odwołać do poczucia wspólnoty, którą buduje czas świętowania, więzi z miejscem, w którym jesteśmy czy gdzie się urodziliśmy - opowiada pracowniczka Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Międzypokoleniowa uczta dla oka i serca, książki, które można czytać na wyrywki i jak można przygotować dzieci na spotkanie z ludźmi chorymi i starszymi - o tym mówimy w programie Katarzyny Pruchnickiej. Wyjaśniamy również, jak w czasie świąt poruszyć z dziećmi trudne tematy.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Ewa Świerżewska (tłumaczka, recenzentka, właścicielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl), Julita Skomorowska (chórzystka), Magdalena Gruziel (chórzystka, asystentka dyrygenta), Anna Grunwald (Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie), Klaudia Pazdan (Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie)
Data emisji: 19.12.2016
Godzina emisji: 15.08

sm/mp

Czytaj także

Zakwas na wigilijny barszcz bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 16:49
Przygotowanie wigilijnego barszczu wydaje się dziecinnie proste, jednak o sukcesie decyduje kilka ważnych szczegółów. Jakich? O tym mówimy w odcinku poświęconym zakwasowi na barszcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog radzi, jak dobrze przeżyć święta

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:50
- Kluczem do odkrycia wartości Świąt jest ich przeżywanie, czyli chęć bycia tu i teraz - twierdzi psycholog Jacek Walkiewicz.
rozwiń zwiń