Szczęście podyktowane nie tylko sercem. Trudy i radości adopcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 23:09
- Rodzicielstwo adopcyjne pod względem prawnym jest takie samo jak to naturalne, jednak pod względem emocjonalnym jest znacznie bardziej złożone - mówi psycholog Agnieszka Martyka-Grudzień.
Audio
  • Adopcja bez tajemnic (Godzina Wychowawcza/ Trójka)
Każda adopcja jest inna, a dzieci mają za sobą bardzo różne historie. Niektóre na skutek negatywnych doświadczeń boją się zaufać dorosłym (zdjęcie ilustracyjne)
Każda adopcja jest inna, a dzieci mają za sobą bardzo różne historie. Niektóre na skutek negatywnych doświadczeń boją się zaufać dorosłym (zdjęcie ilustracyjne)Foto: John Ensor via Foter.com / CC BY-NC-SA

W kwestii adopcji preferowane są małżeństwa, co nie znaczy, że osoby samotne czy z niepełnosprawnościami są wykluczone. Zwraca się również uwagę na wiek osób adoptujących, by był zbliżonym do biologicznej różnicy lat pomiędzy dziećmi i rodzicami. Pierwszym krokiem jest wizyta w ośrodku adopcyjnym i wstępna rozmowa. - Jest to bardzo ważne, bo to zderzenie z rzeczywistością. Ludzie mają swoje wyobrażenie o adopcji i my je urealniamy - opowiada dyrektor Bożena Sawicka.

Jednym z elementów procedury jest motywacja rodziców. Ważne jest również to, by istniała zgodność w kwestii adopcji pomiędzy małżonkami. Po podjęciu decyzji zaczyna się okres przystosowawczy, w czasie którego ośrodek przygotowuje parę do nowej roli.

Nie tylko miłość i wielkie serce - do przyjęcia nowego członka rodziny potrzeba również wiedzy. W rozmowie wyjaśniamy, jakiej i opowiadamy o poszczególnych etapach przygotowania do adopcji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Bożena Sawicka (dyrektorka Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Warszawie), Agnieszka Martyka-Grudzień (psycholog), Anna Mariańska (wolontariuszka), Izabela Ratyńska (psycholog z Fundacji Rodzin Adopcyjnych), Anna (mama adopcyjna)
Data emisji: 16.01.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Czytaj także

Integracja sensoryczna. Jak rozpoznać zaburzenia?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 16:44
- Pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej można zauważyć już u niemowlaków. Dzieci z nadwrażliwością bywają niespokojne i płaczliwe. Trudno je uspokoić - mówi Małgorzata Dąbrowska, psycholog kliniczna i terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajeczny świat, którego nie ma, czyli reklamy a dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 00:11
- Rola wychowawcza rodzica ważna jest na każdym etapie rozwoju. Wchłanianie komunikatów z telewizora czy internetu, bez odpowiedniego komentarza, może wypaczyć wyobraźnię - mówi dr Anna Pycka z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrobić dzieciom wesołe święta? Kilka bezcennych porad

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 21:40
Starość, samotność, otwartość - książki dla dzieci to kopalnie tematów, które pomagają nie tylko w świątecznym czasie. - Niezależnie od wieku i okoliczności zawsze warto podejmować wyzwania - mówi Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.
rozwiń zwiń