X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odrabiasz za dziecko lekcje? To szkolny błąd!

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 17:09
- Rodzice bardzo się przejmują pracami domowymi, wynikami dzieci w nauce, ocenami. Dzieci zaczynają się uczyć dla ocen i dla rodziców - mówiła w Trójce Joanna Szulc, trenerka kompetencji społecznych.
Audio
  • Dlaczego dzieci powinny same odrabiać prace domowe (Godzina wychowawcza/Trójka)
- Bardzo dobrze, jeżeli dużo rzeczy robimy wspólnie z dziećmi. Warunkiem jest, by to był dobrowolny wybór, również dziecka i by to nie był wyścig - mówiła o odrabianiu lekcji z dzieckiem edukatorka Joanna Szulc
- Bardzo dobrze, jeżeli dużo rzeczy robimy wspólnie z dziećmi. Warunkiem jest, by to był dobrowolny wybór, również dziecka i by to nie był wyścig - mówiła o odrabianiu lekcji z dzieckiem edukatorka Joanna SzulcFoto: Shutterstock.com

Konieczność odrabiania prac domowych dla większości dzieci to przykry obowiązek, dla wielu rodziców wyzwanie, któremu trzeb sprostać. Bo przecież syn, czy córka nie może dostać złej oceny. - Rodzice odhaczają takie osiągnięcie, że dziecko się dostało do dobrej szkoły, jest wysoko w rankingach. Zaczyna chodzić o wyścig mierzony twardymi wynikami testów - mówiła w audycji "Godzina wychowawcza" edukatorka Joanna Szulc.

Dlatego rodzice tak ochoczo zabierają się za pisanie wypracowań i poprawianie prac plastycznych najmłodszych. - Jest taka pokusa, by przejmować za nich obowiązki: "bo przecież zrobimy to lepiej" - tłumaczyła powody takiego działania gość Trójki. Tymczasem taka pomoc może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.

Z jednej strony - jeśli nauczyciel się nie zorientuje - oceny w dzienniczku dziecka będą wysokie, z drugiej jednak strony paradoksalnie może ucierpieć na tym samoocena wyręczanego w taki sposób ucznia. - Po pierwsze odbiera mu to radość tworzenia. Po drugie daje komunikat, że nie dość dobrze coś robi, a to od razu podkopuje motywację - przestrzegała Szulc.

Zatem odrabiać, czy nie odrabiać lekcji z dziećmi? W tym przypadku prawda leży gdzieś po środku. Gdzie dokładnie? Katarzyna Pruchnicka dopytywała o to swojego gościa. Z kolei z drugiej części audycji dowiemy się, dlaczego warto bawić się z najmłodszymi. Dość wspomnieć, że to wpływa na ich rozwój intelektualny. Na co jeszcze?

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Joanna Szulc (trenerka w FC EDU), Jarek Żyliński (psycholog)
Data emisji: 30.01.2017
Godzina emisji: 15.08

pkur/fbi


Czytaj także

Przemoc w szkole

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 21:32
Odkąd istnieje szkoła, istnieją: "klasowy błazen", "kujon", "ofiara" - uczniowie nieakceptowani przez grupę rówieśniczą. Doświadczają na co dzień upokorzeń, z którymi niejeden dorosły nie byłby w stanie sobie poradzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecka nie należy oceniać… ocenami

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2016 12:57
- Oceny to tylko cyfry i niewiele za nimi stoi - mówił w Trójce psycholog wychowawczy Jarek Żyliński. Jak zatem oceniać np. w szkole?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zrobić dzieciom wesołe święta? Kilka bezcennych porad

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 21:40
Starość, samotność, otwartość - książki dla dzieci to kopalnie tematów, które pomagają nie tylko w świątecznym czasie. - Niezależnie od wieku i okoliczności zawsze warto podejmować wyzwania - mówi Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęście podyktowane nie tylko sercem. Trudy i radości adopcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 23:09
- Rodzicielstwo adopcyjne pod względem prawnym jest takie samo jak to naturalne, jednak pod względem emocjonalnym jest znacznie bardziej złożone - mówi psycholog Agnieszka Martyka-Grudzień.
rozwiń zwiń