Żyjmy w zgodzie z naturą. O edukacji przyrodniczej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 20:58
- Nie zawsze umiemy rozpoznawać gatunki ptaków czy drzew, a jest wiele rzeczy, które możemy zrobić łatwo, by zaciekawić dzieci. Chcemy uwrażliwić nauczycieli na to, co mówimy o przyrodzie - mówi Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Audio
  • Edukacja przyrodnicza i wielkie znacznie naszych kłótni (Godzina wychowawcza/Trójka)
Wiele pożytku przynosi nie tylko uczenie dzieci gatunków ptaków, ale również ich zwyczajów, tego jak żyją, jak wyglądają ich gniazda i jakie jest ich znaczenie dla świata przyrody
Wiele pożytku przynosi nie tylko uczenie dzieci gatunków ptaków, ale również ich zwyczajów, tego jak żyją, jak wyglądają ich gniazda i jakie jest ich znaczenie dla świata przyrodyFoto: Gary Simmons via Foter.com / CC BY-NC-SA

Program edukacyjny "Żyjemy w zgodzie z naturą" dotyczy nauki przyrody dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Projekt ma charakter międzynarodowy i jest finansowany ze środków unijnych. Lekcje w plenerze, zdaniem gościa Trójki, uwrażliwiają na przyrodę i sprawiają, że otoczenie staje się bliższe naszemu sercu, co wpływa na to, że bardziej je chronimy i o nie dbamy.

- Chcemy zachęcić nauczycieli do wyjścia w plener, zrobienia czegoś niestandardowego, do nieco innego nauczania i przede wszystkim do edukacji o ptakach, bo o nich w podręcznikach trochę się mówi, ale chcielibyśmy, by tej wiedzy było więcej - opowiada przedstawicielka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jak obserwacja ptasich rodzin wpływa na dzieci? Dlaczego edukacja w zgodzie z przyrodą jest tak ważna? Mówimy o tym w rozmowie z gośćmi programu, którzy także m.in. o rozbudzaniu dziecięcej ciekawości i celach programu "Żyjemy w zgodzie z naturą".

W drugiej części audycji rozmawiamy o tym, jak się dobrze kłócić i dlaczego jest to ważne dla związku. Wyjaśniamy, czy jest możliwe unikanie kłótni, jak rozładowywać emocje i co leży u podłoża naszych konfliktów.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Katarzyna Groblewska (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), Katarzyna Dołęgowska-Urlich (Fundacja Sto Pociech)
Data emisji:
13.02.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/mk

Czytaj także

Bajeczny świat, którego nie ma, czyli reklamy a dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 00:11
- Rola wychowawcza rodzica ważna jest na każdym etapie rozwoju. Wchłanianie komunikatów z telewizora czy internetu, bez odpowiedniego komentarza, może wypaczyć wyobraźnię - mówi dr Anna Pycka z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminacja rówieśnicza - reaguj nim będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 17:53
- Kiedyś było tak, że formą dyskryminacji były wyzwiska, a teraz często przybiera to formę nagonki na portalach społecznościowych, gdzie dziecko jest szczute przez swoich rówieśników - Aleksandra Ejsmont z Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast "musimy" - "chcemy". Wartość edukacji bliżej kultury

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 21:52
- Zabawa jest bardzo trywializowana i niedoceniana w szkole. Także w dorosłym życiu bardzo rzadko w zauważamy, że używamy zabawy do wielu aktywności - mówi Dagmara Ponikiewska z Fundacji Stancja Badawcza.
rozwiń zwiń