Mamo, tato, ja chcę psa! Jak przygotować się na nowego "lokatora"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 17:00
- Na pewno trzeba dziecku jasno wytłumaczyć, że pies nie jest zabawką, a żywą istotą, która ma prawo do swoich reakcji, swojego miejsca i świętego spokoju. Pies musi mieć swoją przestrzeń - mówiła Patrycja Jarosz ze Schroniska na Paluchu.
Audio
  • Mamo, tato! Ja chcę psa! W jaki sposób przygotować się na realizację dziecięcego marzenia? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa, dobrze jest przemyśleć, czy w naszym życiu znajdzie się dla niego miejsce.
Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa, dobrze jest przemyśleć, czy w naszym życiu znajdzie się dla niego miejsce.Foto: shutterstock.com/ DuxX

W "Godzinie wychowawczej" rozmawialiśmy o dziecięcym marzeniu posiadania psa. Gość Katarzyny Pruchnickiej radzi, w jaki sposób przygotować się do jego realizacji. Doskonale wiemy, że trzeba uczulić dziecko na to, z jaką odpowiedzialnością się to wiąże. Rzadziej jednak myślimy o tym, że również my sami potrzebujemy dojrzeć do tej decyzji. - Nie istnieje coś takiego, jak pies dla dziecka, rasa dla dziecka. Musimy pamiętać, że koniec końców, to będzie nasz, dorosłych, obowiązek. To na nas spadną wszystkie przyjemności i nieprzyjemności z tym związane - mówiła Patrycja Jarosz.

Zanim podejmiemy decyzję, że w domu znajdzie się czworonogi przyjaciel, warto wyobrazić sobie, jak wyglądałby dzień naszego psa, ile czasu spędzałby na spacerze, co by się z nim stało, gdybyśmy zechcieli wyjechać. O tym i wielu innych dylematach Katarzyna Pruchnicka rozmawiała ze swoim gościem.

W pierwszej części audycji mówiliśmy też o tym, w jaki sposób mądrze pomagać dzikim zwierzętom spotkanym w lesie lub na łące. Nie zabrakło rówineż cyklu Krystiana Hanke "Projekt Tata 2.0". Tym razem poświęcony był naśladowaniu słownictwa i zachowań dorosłych.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Patrycja Jarosz (Schronisko na Paluchu)
Data emisji: 12.06.2017
Godzina emisji: 15.07

czaj/fbi

Czytaj także

"Podziel się z siostrzyczką". Czy to dla dziecka łatwe?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 19:11
Temat dzielenia się nie jest łatwym elementem wychowania. - Małe dziecko nie oddziela różnych aspektów świata, m.in. swoich cech od przedmiotów, którymi może dysponować - mówi psycholog dr Aleksandra Piotrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bajeczny świat, którego nie ma, czyli reklamy a dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 00:11
- Rola wychowawcza rodzica ważna jest na każdym etapie rozwoju. Wchłanianie komunikatów z telewizora czy internetu, bez odpowiedniego komentarza, może wypaczyć wyobraźnię - mówi dr Anna Pycka z Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej.
rozwiń zwiń