Jak nie wychować egoisty i konsekwentnie stawiać granice?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 18:28
- Potrzeba bycia najlepszymi rodzicami sprawia, że granice tego, co dzieciom wolno, a czego nie, bardzo się przesuwają - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz.
Audio
  • Jak nie wychować egoisty i dobrze spędzić wakacje z rodziną? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Psycholog poleca, by nie narzucać dziecku, co ma robić, ustalać z nim pewne granice i dawać prawo wyboru - oczywiście w ramach zdrowego rozsądku
Psycholog poleca, by nie narzucać dziecku, co ma robić, ustalać z nim pewne granice i dawać prawo wyboru - oczywiście w ramach zdrowego rozsądkuFoto: Yuganov Konstantin / Shutterstock

Przez dwa miesiące dzieci nie usłyszą dzwonka zwiastującego koniec zajęć, ale nie można powiedzieć, by ktokolwiek mógł wziąć wakacje od pełnienia roli rodzica. W czasie wolnym od codziennym obowiązków warto zastanowić się nad metodami, które pozwolą uniknąć błędów wychowawczych.

Jednym z ważniejszych tematów, z jakim borykają się rodzice, jest konsekwentne stawianie granic. Brak wyraźnych zasad może doprowadzić do sytuacji, w której wychowujemy zapatrzonego w siebie egoistę. - Nie ucząc dziecka, czego nie wolno robić i jak nie należy się zachowywać, możemy wyrządzić mu ogromną krzywdę - tłumaczy Katarzyna Kucewicz.

Dlaczego trzymanie dzieci pod kloszem jest złe? Jak stawiać granice, jednocześnie sprawiając, by dzieciństwo było szczęśliwe? Co robić, by nie wychować egoisty? Na te i inne pytania odpowiadamy w audycji.

O tym, jak mądrze rozmawiać z dziećmi, szczególnie w czasie wakacji, gdy mamy na to więcej czasu, opowiada Krystian Hanke. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Iwona Centka (psychoterapeutka), Krystian Hanke (dziennikarz Trójki, autor cyklu Trójkowy Tata 2.0), Katarzyna Kucewicz (psycholog, terapeuta)
Data emisji: 26.06.2017
Godzina emisji: 15.06

sm/iwo

Czytaj także

Skąd się wziąłem? Tych kilka trudnych pytań i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 23:54
Skąd się wziąłem - to jedno z najtrudniejszych pytań, jakie mogą nam zadać dzieci. Wprowadza dorosłych w zakłopotanie, a jak się okazuje, odpowiedź na nie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygoda i frajda. Jak dobrze spędzić wakacje z rodziną?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 22:06
- Rodzinne wyprawy rowerowe to świetne pole do budowania głębokiej więzi - mówi Ewa Świerżewska, prezes Fundacji Dziecko i Kultura.
rozwiń zwiń