Łagodny powrót do szkoły. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 00:35
– Niektórzy nauczyciele potrafią tak prowadzić klasę, by była to radość ze spotkania, ciekawych doświadczeń i ćwiczeń, zabawa z nauką – mówi psycholog, Jarek Żyliński.
Audio
  • Jak pomóc dzieciom w powrocie do szkoły? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Rozdrażnienie, apatia, tiki nerwowe mogą wskazywać na to, że dziecko jest przeciążone szkolnymi obowiązkami. By nie zniechęciło się do nauki, warto reagować na wszelkie sygnały wypływające od najmłodszych i starać się im pomóc
Rozdrażnienie, apatia, tiki nerwowe mogą wskazywać na to, że dziecko jest przeciążone szkolnymi obowiązkami. By nie zniechęciło się do nauki, warto reagować na wszelkie sygnały wypływające od najmłodszych i starać się im pomócFoto: Lopolo/Shutterstock.com

Początek roku szkolnego to dla dzieci bardzo ważny moment i szansa na dobre wyniki, poprawę. To również szok i szereg zmian dla tych, którzy przechodzą z przedszkola do podstawówki bądź zdają do liceum. – Widzimy w pewien sposób to, co będzie teraz, ale jednocześnie, jeśli oczekiwania są bardzo duże, to może być również pewien poślizg, rozczarowanie czy frustracja, gdy nie uda nam się osiągnąć założonego celu. Wejście do szkoły i związane z tym emocje wynikają z tego, skąd i dokąd idziemy – podkreśla psycholog, Jarek Żyliński.

Pomocne okazuje się wprowadzanie dzieci w zagadnienia związane z nowymi przedmiotami w szkole, np. chemią czy fizyką. W pierwszych tygodniach po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie mogą przeżywać zarówno miłe, jak i niemiłe rozczarowania, mieć problem ze zmianą rytmu dnia czy skupieniem uwagi w czasie 45 minut.  Marzy mi się, by nauczyciele byli ostrożni z pracami domowymi na początku, bo intensywny powrót po wakacjach może się okazać dla nich wyzwaniem i być zniechęceniem do nauki  mówi psycholog wychowawczy.

O tym, jak umilić dzieciom powrót do szkoły i zachęcić je do nauki, mówimy więcej w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Jarek Żyliński (psycholog wychowawczy), Jacek Staniszewski (nauczyciel historii, dyrektor szkoły podstawowej Akademia Dobrej Edukacji, bloger, Superbelfer)
Data emisji: 12.09.2017
Godzina emisji: 23.09

sm/mk

 

Zobacz także

Czytaj także

Partnerstwo i otwartość dźwigniami edukacji

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 19:50
- Jesper Juul pokazuje jak być z dzieckiem, kiedy nam i najmłodszym jest trudno w jakiejś sytuacji. Jego książki są wzmacniające, bo dodają sił i odwagi - mówi edukatorka, Martyna Gryżewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrzesień coraz bliżej. Jaki tornister jest najlepszy?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 22:40
- Często jest tak, że dobry jest też ładny, choć nie zawsze. Rodzice tak powinni zawrócić dzieciom w głowie, by przekonać je do zakupu plecaków, które są lepsze technicznie - mówi fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski.
rozwiń zwiń