Zaburzenia psychiczne. Czy dzieci mają problemy emocjonalne?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 09:00
Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć nawet najmłodsze dzieci – także te kilkuletnie i kilkumiesięczne. Jak to możliwe? 
Audio
  • Cierpienia naszych dzieci (Godzina wychowawcza/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Oskarwcasillo/pixabay.com

Czy trudno zdiagnozować chorobę psychiczną u dzieci? Pierwszą trudnością do pokonania jest zaakceptowanie tego, że dzieci w ogóle mogą cierpieć z powodu jakichś problemów emocjonalnych.  Zawsze wyobrażamy sobie, że dzieciństwo to taki szczęśliwy czas. Tym bardziej trudno sobie zrozumieć, że niemowlęta mogą przeżywać jakieś stresy  mówiła Marta Bąkowska, psycholog dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka.

Warto pamiętać, że na problemy najmłodszych zawsze trzeba patrzeć przez pryzmat relacji z rodzicem. Dziecięce cierpienie często jest związane z cierpieniem ich opiekunów. Bez nich z kolei maluchy nie są w stanie egzystować. Jakie sygnały wysyłane przez nasze pociechy powinny nas zaniepokoić? W jaki sposób przejawiają się zaburzenia psychiczne?

W audycji Katarzyna Pruchnicka rozmawiała także z Martą Rawłuszko  trenerką i konsultantką antydyskryminacyjną o różnych przejawach dyskryminacji w szkole. Jej zdaniem nikt nie rodzi się z uprzedzeniami.  To są rzeczy wyuczone przez życie, szkołę i w szerszym kontekście. Również w domu  wyjaśniała.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy także o tym, jak przejawia się dyskryminacja w szkole i jak sobie z nią radzić.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Marta Bąkowska (Centrum Zdrowia Dziecka), Marta Rawłuszko (Stowarzyszenie Edukacji Antydyskryminacyjnej)
Data emisji: 27.09.2017
Godzina emisji: 23.09

czaj/ml

 

Czytaj także

Jak przygotować dzieci na porażkę?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 17:15
W życiu każdego z nas sukcesy mieszają się z porażkami. Jak nauczyć młodych ludzi dobrze przeżywać niepowodzenia, by raczej wzmacniały niż demotywowały?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy rozpocząć naukę języków obcych?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 22:17
Jakie metody przynoszą najlepsze efekty? Czy wakacyjne wyjazdy językowe to dobry pomysł? O skutecznym nauczaniu dzieci języków obcych mówimy w tym wydaniu "Godziny wychowawczej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łagodny powrót do szkoły. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 00:35
– Niektórzy nauczyciele potrafią tak prowadzić klasę, by była to radość ze spotkania, ciekawych doświadczeń i ćwiczeń, zabawa z nauką – mówi psycholog, Jarek Żyliński.
rozwiń zwiń