Jakie zagrożenia czekają na dzieci w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 12:00
Niemal każdy z nas ma w domu komputer z dostępem do internetu. Korzystają z tego także nasze dzieci. Czy jednak mamy pełną wiedzę na temat treści, które nasze pociechy przeglądają w sieci?
Audio
  • Jakie zagrożenia czekają na dzieci w internecie? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: rangizzz/Shutterstock.com

Internet jest pełen wartościowych i potrzebnych informacji. Niestety jest też pełen treści szkodliwych. – Treści szkodliwe, to takie, które mogą hamować rozwój dziecka, które mogą mu, zgodnie z tym terminem, zaszkodzić. Przemoc, pornografia, rzeczy niezrozumiałe. Największym zagrożeniem jest to, że najmłodsi zobaczą takie treści i nikt im tego nie wytłumaczy – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". Statystyki są niepokojące, bo duża część dzieci i młodzieży ma często kontakt z takimi materiałami.

Dorośli wykorzystują internet do pracy, jest też dla nich źródłem rozrywki. Młodzież podchodzi do tego inaczej. – Internet jest dla młodych ludzi narzędziem do tworzenia swojej pozycji w społeczności. Niestety, coraz częstsze są przypadki, w których prowadzi do depresji lub, w najdrastyczniejszych przypadkach, samobójstw – dodaje Łukasz Wojtasik.

– Szkodliwe treści, które promują autodestrukcyjne zachowania, są dużym problemem z jeszcze jednego powodu. Badania pokazują, że większość dzieci nic sobie z takich materiałów nie robi. Jest jednak grupa, która może zostać popchnięta do takich czynności. Zaznaczyć jednak trzeba, że są to osoby, które już mają skłonności do takich zachowań – konkluduje Łukasz Wojtasik. Internet jest niezwykle wartościowym medium. Trzeba jednak zadbać o to, by umieć z niego korzystać.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy także o trudnym macierzyństwie i o tym, jak sobie w takiej sytuacji radzić.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Łukasz Wojtasik (Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę"), Agnieszka Sikora i Anna Gratkowska (Fundacja "Po Drugie")
Data emisji: 10.10.2017
Godzina emisji: 23.09

ml/mk

Czytaj także

Zdjęcia dzieci w Internecie. Za czy przeciw?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 15:15
Gołe dziecko, na szyi sznur bursztynów, w jednej ręce butelka po piwie - to opis zdjęcia, które pewien ojciec opublikował w Internecie. Matka zawiadomiła prokuraturę...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne wakacje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 10:00
Wakacje to często czas beztroski. Jednak w kontekście użytkowania smartfonów, tabletów czy laptopów, z dostępem do Internetu, nie można sobie pozwolić na chwilę zapomnienia. O tym, jak bezpiecznie korzystać z tego rodzaju sprzętów, w Polskim  Radiu 24 mówiła Marta Witkowska z Akademii NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).
rozwiń zwiń