Dla kogo jest kosmos? To proste. Dla dziewczynek!

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 17:00
– Mam przed sobą kosmos. Jest on piękny, cudowny, kolorowy, ale nie różowy. Jest to magazyn "Kosmos dla dziewczynek" – mówi Katarzyna Pruchnicka, prowadząca audycję "Godzina wychowawcza".
Audio
  • Dla kogo jest kosmos? To proste. Dla dziewczynek! (Godzina wychowawcza/Trójka)
Fragment grafiki promującej magazyn Kosmos dla dziewczynek
Fragment grafiki promującej magazyn "Kosmos dla dziewczynek"Foto: materiały promocyjne

– To pismo mające być alternatywą dla zalewających półki różowych czasopism o księżniczkach i tęczowych kucykach, które są produktem marketingowym i niczym więcej – dodaje dziennikarka Trójki.

Katarzyna Pruchnicka pyta w audycji o ideę przyświecającą osobom tworzącym magazyn, szczegóły dotyczące treści czasopisma i wyzwania związane z tworzeniem treści przeznaczonych dla bardzo młodych czytelniczek. Na wszystkie te pytania odpowiada redaktor naczelna magazynu Sylwia Szwed.

– Pisanie dla dziecka jest trudniejsze niż pisanie dla dorosłego. Jest w tym wielka odpowiedzialność. Trzeba zrezygnować z ozdobników na rzecz tego, żeby tekst był zrozumiały. Przykładowo: bardzo trudno jest opowiedzieć 7-latce o sytuacji w Syrii – stwierdza współautorka periodyku.

Podczas audycji Sylwia Szwed odpowiada też na pytania o to, w czym "Kosmos" przełamuje konwencję, dlaczego do pisma "nie wpuszcza się dorosłych" i na czym polega tworzenie opiniotwórczego pisma dla dziewczynek.

***

W drugiej części audycji gościmy w Trójkowym studiu Katarzynę Radziwiłł z Wydawnictwa "Muchomor", która opowiada o książce "Ludzie" Petera Spiera. Prowadząca "Godzinę wychowawczą" tak mówi o tej publikacji: – To zupełnie niezwykła książka. Piękna w treści i w obrazie. Opowiada o nas, ludziach, i o tym, jak jesteśmy różni. Odnalazłam w niej wiele pretekstów do ważnych rozmów z dziećmi.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Sylwia Szwed (redaktor naczelna magazynu "Kosmos dla dziewczynek"), Katarzyna Radziwiłł (przedstawicielka Wydawnictwa "Muchomor")
Data emisji: 7.11.2017
Godzina emisji: 23.07

iwo/ab

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. Czy dzieci mają problemy emocjonalne?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 09:00
Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć nawet najmłodsze dzieci – także te kilkuletnie i kilkumiesięczne. Jak to możliwe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie zagrożenia czekają na dzieci w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 12:00
Niemal każdy z nas ma w domu komputer z dostępem do internetu. Korzystają z tego także nasze dzieci. Czy jednak mamy pełną wiedzę na temat treści, które nasze pociechy przeglądają w sieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uczyć dzieci, by nie krzywdziły i nie były krzywdzone?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:30
Akcja #metoo, która pojawiła się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych, miała zwrócić uwagę ludzi na całym świecie na problem molestowania seksualnego. Na to, że nawet pozornie nieszkodliwe zachowania mogą być przekroczeniem granic. Jak powinniśmy rozmawiać z dziećmi, by – gdy już dorosną – miały świadomość owych granic, zarówno własnych, jak i cudzych?
rozwiń zwiń