Jak walczyć z depresją u dzieci i młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 12:00
23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej mówi się o tej chorobie.
Audio
  • Problem depresji u dzieci i młodzieży (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

Przestaje być lekceważona i traktowana jak zwykły smutek czy po prostu zły nastrój. O depresji u osób dorosłych wiemy już całkiem dużo, a co z tą dziecięcą?

– Często mamy wrażenie, że dzieci, poprzez swój młody wiek i brak doświadczenia, muszą w procesie nauki przeżyć różne rzeczy. Niejednokrotnie spotykają się w tym z różnymi trudnościami, które często kończą się obniżonym stanem emocjonalnym. My, jako dorośli, często to bagatelizujemy. Próbujemy sprawić, by nasze dziecko zacisnęło zęby i szło dalej, niejednokrotnie nie koncentrując się faktycznym na tym jak się ono czuje. Wydaje mi się, że wielu z nas, dorosłych, zapomniało jak to jest być dzieckiem, i że ich problemy są w danym momencie dla nich najważniejsze – wyjaśnia psycholog dzieci i młodzieży Maciej Frasunkiewicz.

Jak rozpoznać, czy nasze dziecko boryka się z depresją? Co zrobić, by skutecznie mu pomóc? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Maciej Frasunkiewicz (psycholog dzieci i młodzieży z Uniwersytetu SWPS), 
Data emisji: 13.02.2018
Godzina emisji: 23.09

ml

Czytaj także

Jak uczyć dzieci, by nie krzywdziły i nie były krzywdzone?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 13:30
Akcja #metoo, która pojawiła się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych, miała zwrócić uwagę ludzi na całym świecie na problem molestowania seksualnego. Na to, że nawet pozornie nieszkodliwe zachowania mogą być przekroczeniem granic. Jak powinniśmy rozmawiać z dziećmi, by – gdy już dorosną – miały świadomość owych granic, zarówno własnych, jak i cudzych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy młodzi ludzie aktywnie uczestniczą w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:05
Dzisiejszy nastolatek stereotypowo kojarzy się z osobą, która nie odrywa oczu od ekranu smartfona lub tableta. Czy rzeczywiście tak jest?
rozwiń zwiń