Internet to nie samo zło

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 00:00
Coraz częściej spotykamy się z opinią, że dzieci powinny korzystać z internetu pod nadzorem osób starszych, a to ze względu na łatwy dostęp do treści nieodpowiednich dla najmłodszych.
Audio
  • Jak nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z sieci? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DC Studio/Shutterstock.com

– Internet to ani samo zło, ani samo dobro. W naszym domu sieci niejako uczymy się na starszym synu Tymonie, a na naukach z tego wynikających korzysta młodsza Marysia. Ucząc się korzystania z mediów cyfrowych od kilku lat, zauważyliśmy jedną prawidłowość, która nam bardzo pomaga: internet jest bezpieczny wtedy, gdy rodzic jest tak samo cyfrowym tubylcem jak dziecko – mówi Elżbieta Manthey z portalu Juniorowo.pl.

– Tak jak wypuszczając dziecko na podwórko, nie możemy być pewni, że nie wejdzie ono na drzewo i nie spadnie, tak samo wchodząc do sieci samemu, może się ono natknąć na różne rzeczy. Dlatego podejmujemy pewne kroki, które mają nam pomóc zabezpieczyć się. Korzystamy z blokad rodzicielskich i innych systemowych narzędzi do odsiewania pewnych treści, ale nie oszukujmy się, tutaj nie ma stuprocentowej gwarancji, bo możemy natrafić na materiały z pozoru niewinne, które przedstawiają w zawoalowany sposób treści nieodpowiednie. Maszyna blokuje to, co podpowiada jej algorytm. Człowiek może jednak z łatwością je przechytrzyć – dodaje gość Trójki.

Co powinni wiedzieć rodzice, których dzieci spędzają dużo czas w internecie? W jaki sposób rozmawiać z dziećmi, by uczyć je bezpiecznego poruszania się w sieci? O tym w dołączonym nagraniu.

W audycji rozmawialiśmy również o zbliżającym się Dniu Dziecka i o tym, w jaki sposób pożytecznie i szczęśliwie spędzić to święto w gronie najbliższych. Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Elżbieta Manthey (redaktor naczelna portalu Juniorowo.pl), Marta Skowrońska (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Karolina Szymańska (Białołęcki Ośrodek Kultury)
Data emisji: 22.05.2018
Godzina emisji: 23.09

ml/mk

Czytaj także

Skomplikowany świat nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 00:00
W "Godzinie wychowawczej" rozmawialiśmy o bliskości, jej potrzebie i braku w świecie nastolatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja w obszarze zrównoważonego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 00:00
ONZ ustanowiło w 2015 roku siedemnaście celów zrównoważonego rozwoju. Zostały one tak podzielone, aby wszyscy ludzie na Ziemi mieli poczucie, że mogą mieć wpływ na świat.
rozwiń zwiń