X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przedwczesne macierzyństwo nieletnich

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 00:00
W "Godzinie wychowawczej" tym razem Katarzyna Pruchnicka poruszyła temat wczesnego macierzyństwa dziewcząt z rodzin dysfunkcyjnych.
Audio
  • Trudy wychowawcze nastoletnich matek (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pikul Noorod/Shutterstock.com

nastolatek depresja 1200 free
Jak walczyć z depresją u dzieci i młodzieży?

Problemy nastoletnich matek do tej pory były w zasadzie pomijane przez instytucje i społeczeństwo. Nieletnia dziewczyna pozbawiana jest praw rodzicielskich ze względu na brak pełnoletności. Przechodzą one na rodzinę dziewczyny, ale stanowi to spory problem w życiu codziennym – młoda matka nie może pójść z własnym dzieckiem do lekarza, bo według prawa nie jest jego opiekunem. Jak można pomóc nastoletnim matkom? 

– Fundacja Mama i Fundacja Po Drugie stworzyły coś w rodzaju poradnika, który był rozsyłany do szkół, mówiącego o tym, jak wygląda sytuacja prawna i jak można im pomóc, ale również był to tekst skierowany bezpośrednio do nich, jakie mają prawa. Robiłyśmy także czytanie publiczne w Sejmie we współpracy z prof. Moniką Płatek. Wspólnie z jedną z firm kosmetycznych wpadliśmy na pomysł zbudowania domu dla nastoletnich matek i ich dzieci, w którym nauczyłyby się macierzyństwa i mogły być ze swoimi dziećmi – powiedziała Sylwia Chutnik z Fundacji Mama.

– Ten projekt jest skierowany do dziewcząt, które są w zakładach poprawczych. Cały dramat polega na tym, że o ile sąd czasami na mocy swoich postanowień zawróci ją do domu rodzinnego i da jej szansę na opiekowanie się dzieckiem, to ona przerywa resocjalizację. Z jakiegoś powodu znalazła się w domu poprawczym i wymaga pewnych oddziaływań korekcyjnych. Jeśli wróci do domu, który nie dawał jej wsparcia, to nie ma szans. Jest nieprzygotowana do roli matki, a dodatkowo nie poradziła sobie z problemami, które spowodowały, że znalazła się w zakładzie poprawczym – dodaje Elżbieta Szadura-Urbańska z Fundacji Po Drugie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której rozmawialiśmy także z psychologiem wychowawczym Jarosławem Żylińskim, opowiadającym o doświadczeniach ojcowskich i strachu o nowo narodzone dziecko.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Elżbieta Szadura-Urbańska (psycholog, Fundacja Po Drugie), Sylwia Chutnik (kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, Fundacja Mama), Jarosław Żyliński (psycholog wychowawczy)
Data emisji: 14.01.2019
Godzina emisji: 23.09

kg/kw

Czytaj także

Aktywność fizyczna w ciąży. Jak dobrze ją zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 20:00
Jak zwraca uwagę gość Katarzyny Pruchnickiej, kobietom dużo łatwiej wrócić do formy po okresie ciąży, jeśli były aktywne fizycznie. - Trzeba być ostrożnym, ale to nie oznacza, że mamy leżeć - przypomina Anna Klicka, fizjoterapeutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karmienie piersią. Pytania i odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 00:00
W audycji "Godzina wychowawcza" rozmawialiśmy o karmieniu niemowląt i o tym, dlaczego mleko matki jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skomplikowany świat nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 00:00
W "Godzinie wychowawczej" rozmawialiśmy o bliskości, jej potrzebie i braku w świecie nastolatka.
rozwiń zwiń