"Niesamowity wszechświat", czyli astronomia dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 00:00
– Zaczęło się od pytań mojej córki, która chciała wiedzieć jak najwięcej o gwiazdach, planetach. W międzyczasie zaczęłam prowadzić wykłady popularnonaukowe i wiele pytań, które mi tam zadawano, zaskoczyło mnie – mówi Karolina Bąkowska, autorka książki "Niesamowity wszechświat".
Audio
  • "Niesamowity wszechświat", czyli tajemnice kosmosu dla najmłodszych (Czas niezwykły/Trójka)
Niesamowity wszechświatKaroliny Bąkowskiej
"Niesamowity wszechświat"Karoliny BąkowskiejFoto: mat. promocyjne

Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie. Wiele zjawisk na niebie obserwowali za pomocą lunet i teleskopów, jednak to było za mało i zapragnęli polecieć w przestrzeń kosmiczną. Przez stulecia podejmowali próby budowy maszyn pozwalających unieść się ponad Ziemię. Jeśli chcecie wiedzieć, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia i czy komety sprowadzają nieszczęścia, to jak najszybciej wybierzcie się w kosmiczną podróż wraz z autorką "Niesamowitego wszechświata".

– W niemal każdej książce dla dzieci ilustracje pokazują uśmiechnięte Słońce. Podczas jednej z jego obserwacji z grupą przedszkolaków, jeden z nich spytał "dlaczego się ono nie uśmiecha?". Odpowiedziałam, że to, co widać w książkach, to bardziej nasze wyobrażenie tego, jak ono wygląda, podczas, gdy w rzeczywistości wygląda inaczej. Do tego potrzebne nam są instrumenty astronomiczne i badania. Odpowiedź została zaakceptowana, mimo, że Słońce pozostało bez uśmiechu – tłumaczy gość Katarzyny Pruchnickiej.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji, w której rozmawiamy również z Dorotą Mintą na temat krytycznej sytuacji w polskiej psychiatrii.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Karolina Bąkowska (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, autorka książki "Niesamowity wszechświat"), Dorota Minta (psycholog, psychoterapeutka)
Data emisji: 8.04.2019
Godzina emisji: 23.07

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Przedwczesne macierzyństwo nieletnich

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 00:00
W "Godzinie wychowawczej" tym razem Katarzyna Pruchnicka poruszyła temat wczesnego macierzyństwa dziewcząt z rodzin dysfunkcyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić dzieci przed hejtem w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 00:00
W poniedziałkowej "Godzinie wychowawczej" poruszyliśmy dwa bardzo ważne tematy. Obydwa łączą się z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciało – śmiało!", czyli mądry głos w trudnej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 00:00
Książka "Ciało – śmiało!" to przyjazna i pomocna pozycja dla dziewczynek i ich rodziców, którzy wspólnie stawiają czoła jednemu z najtrudniejszych okresów w życiu – dojrzewaniu.
rozwiń zwiń