X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zaplanować udane wakacje w rodzinie patchworkowej?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 00:00
Udane wakacje wymagają dobrego planowania, a co za tym idzie wielu kompromisów i wyrzeczeń. Najlepiej wiedzą o tym rodzice patchworkowi. 
Audio
  • Wakacje w rodzinie patchworkowej (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olesia Bilkei

Czy organizowanie i spędzanie wakacji z rodziną, która składa się z rozwiedzionych rodziców, ich nowych partnerów i dzieci z poprzednich związków, jest karkołomnym zadaniem? W pierwszej części audycji zapytaliśmy o to Iwonę Centkę, psychoterapeutkę.

– To bardzo trudna rzecz, zwłaszcza że tak naprawdę nie ma jednego gotowego rozwiązania. Każda rodzina patchworkowa musi wykonać wielki wysiłek, żeby samodzielnie je znaleźć. Mogłoby się wydawać, że to nie problem – matka bierze dziecko na wakacje, tata bierze dziecko na wakacje, same korzyści, dużo czasu, dziecko "zaopiekowane". A jednak staje się to tematem wielkich kłótni, problemów, czasami te rodziny patchworkowe tego nie wytrzymują – mówi specjalistka.

W drugiej części naszego spotkania porozmawiamy o książce "Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem" Izabeli Frankowskiej-Olech i Izabeli Sztandery ze Stowarzyszenia DOULA w Polsce. Jaka była intencja stworzenia takiej publikacji?

– To jest przewodnik po pierwszym roku życia z dzieckiem, kiedy rodzice próbują się odnaleźć w nowej roli, poznać siebie nawzajem, też ustalić nowe relacje i zacieśnić relacje z dzieckiem – wyjaśnia psychoterapeutka, Izabela Frankowska-Olech. – To jest też przewodnik pokazujący, jak dbać o te relacje, jak dbać o wspólne granice. Na tym też nam bardzo zależało, na podkreśleniu jak bardzo ważne są granice, zarówno dziecka, jak i jego rodziców – dodaje Izabela Sztandera, doradca macierzyński.

Okładka książki "Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem" Izabeli Frankowska-Olech i Izabeli Sztandera,  wys. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Okładka książki "Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem" Izabeli Frankowska-Olech i Izabeli Sztandera, wys. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Co zrobić, gdy dziecko nie chce spędzać wakacji z jednym z rodziców? Czym jest "kangurowanie" i jak ono wygląda w przypadku ojców?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Iwona Centka (psychoterapeutka, współzałożycielka Instytutu Rozwoju Osobistego "Sens"), Izabela Frankowska-Olech (fizjoterapeutka) oraz Izabela Sztandera (doradca macierzyński) – autorki książki "Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem" 
Data emisji: 22.07.2019
Godzina emisji: 23.09

kr/ml

Czytaj także

"Niesamowity wszechświat", czyli astronomia dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 00:00
– Zaczęło się od pytań mojej córki, która chciała wiedzieć jak najwięcej o gwiazdach, planetach. W międzyczasie zaczęłam prowadzić wykłady popularnonaukowe i wiele pytań, które mi tam zadawano, zaskoczyło mnie – mówi Karolina Bąkowska, autorka książki "Niesamowity wszechświat".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta z dziećmi. Jak świętować unikając napięć?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 00:00
– Jestem ojcem trójki małych dzieci. Mam trzy córki: pięcioletnią, trzyletnią i roczną. Pojęcie obrusu, który nie ma plam i ubrań, które są idealnie schludne jest mi całkowicie obce – przyznał Tomasz Bułhak, autor bloga i książki "Tata w budowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwujęzyczność. Jak wpływa na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 00:00
– Jeżeli mama mówi po polsku, a tata mówi po angielsku i zakładam, że wzjamenie rozumieją obydwa te języki, dziecko automatycznie będzie także je rozumiało – mówi Małgorzata Kicana, dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń