Zespół Aspergera i szkoła

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 00:00
W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Temat tegorocznej edycji to "Szkoła z Zespołem Aspergera". O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.
Audio
  • Jak przygotować "Asa" do funkcjonowania w szkole? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/EPhotographee.eu

– Konferencja cieszy się dużym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że jest organizowana przez rodziców dla rodziców. Ale nie zamykamy się na całą resztę. Będą też nauczyciele i specjaliści, co nas bardzo cieszy. W tym roku będziemy dużo mówić o depresji i o lęku. Konferencja pod tytułem "Szkoła z Zespołem Aspergera" prawdopodobnie będzie wydarzeniem cyklicznym – mówiła Izabela Hnidziuk-Machnica.

– Grupa wsparcia jest bardzo ważna, bo często nie dostajemy wsparcia od własnej rodziny i wtedy okazuje się, że otrzymujemy je od osób, które mają podobnie. Szkoła jest takim elementem, któremu trzeba podporządkować całą rodzinę. Są tam narzucone godziny, są nauczyciele, którzy mają określone wymagania, są oceny z zachowania i przedmioty, których trzeba się uczyć, czy chce się tego, czy nie. Dla mojego syna najtrudniejsze było takie ślepe posłuszeństwo. Nadal jest wielu pedagogów, którzy są odporni na wiedzę na temat różnych niepełnosprawności dzieci i podchodzą przemocowo na zasadzie "tak ma być". A dzieci z zespołem Aspergera są bardzo logiczne i większość rzeczy trzeba im wyjaśnić. Jeżeli to zostanie takiemu dziecku wytłumaczone, współpraca z nim będzie zupełnie inna – podkreślał Marcin Polkowski.

Gościem audycji był również Rafał Motriuk – dziennikarz naukowy Polskiego Radia i autor książki "Autystyczny syn. Zdesperowany tata".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski (współorganizatorzy i prelegenci 5. Konferencji dla rodziców dzieci z zespołem Aspergera, rodzice dzieci z zespołem Aspergera), Rafał Motriuk (dziennikarz naukowy Polskiego Radia, autor książki "Autystyczny syn. Zdesperowany tata")
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 23.14

kr/ml


Czytaj także

Jak wychowywać dziecko z zespołem Aspergera?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 01:00
Jak żyje się rodzinie, w której jedno z dzieci cierpi na zespół Aspergera? Gościem Katarzyny Pruchnickiej była mama Tymka, która opowiadał o tym, jak pokonuje codzienne trudności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowanie i edukacja dzieci z zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 00:00
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa. Symbolizuje trzeci chromosom w 21. parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć dziecku warunki do wzrastania?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 00:00
Elżbieta Więcław jest pedagogiem z ponad 30-letnim doświadczeniem. Sama o sobie mów, że jest "całym sercem i głową człowiekiem edukacji".
rozwiń zwiń