Jak respektujemy prawa dziecka na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 03:00
– Konwencja ta jest dla nas drogowskazem, wskazującym kierunek działań naszej organizacji. W trakcie takich rocznic nie ograniczamy się do celebrowania, ale też staramy się wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość i zastanowić się, co możemy robić jako społeczeństwo, żeby prawa dziecka były respektowane – mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska w 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ międzynarodowej Konwencji o prawach dziecka.
Audio
  • Jak odnosimy się do praw dziecka 30 lat po podpisaniu konwencji? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/KonstantinChristian

W tym roku UNICEF Polska opublikował raport "Prawa dzieci z perspektywy dzieci, rodziców i nauczycieli". – Podczas tego badania wyszliśmy od szczęśliwego dzieciństwa, bo dzieciństwo to najważniejszy okres w życiu człowieka. To fundament całego naszego życia. Doświadczenia ze wczesnego dzieciństwa budują w nas bazę doświadczeń, która sprawia, że w takich samych sytuacjach reagujemy odmiennie. Wytycza ona wzorce naszych zachowań w przyszłości. Zdobywamy wiedzę, ale też kompetencje społeczne, które są niezwykle ważne z punktu widzenia funkcjonowania człowieka w przyszłości – podkreśla nasza rozmówczyni.

Jaką rolę w uchwaleniu Konwencji o prawach dziecka odegrała Polska? W jaki sposób UNICEF Polska świętuje 30-lecie tego wydarzenia? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której rozmawialiśmy także o niezwykłym kalendarzu adwentowym oraz o literaturze łagodzącej trudne, dziecięce emocje.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Ewa Falkowska (UNICEF Polska), Katarzyna Skalska (tłuumaczka, redaktor naczelna wydawnictwa Zakamarki), Dorota Minta (psycholożka, psychoterapeutka), Emka Kowalska (mama, autorka bloga Obibooki)
Daty emisji: 25.11.2019, 31.03.2020
Godziny emisji: 23.07, 02.03

kr

Czytaj także

Dlaczego czasem potrzebujemy odpocząć bez dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 23:59
Dlaczego czasem czujemy konieczność odpoczynku bez naszych pociech? Czy powodem jest brak umiejętności odpoczywania wspólnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Aspergera i szkoła

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 00:00
W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Temat tegorocznej edycji to "Szkoła z Zespołem Aspergera". O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim są bajkoedukatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 00:00
– W Polsce mamy 987 bibliotek. Wierzymy, że otworzymy tysięczną – mówił Michał Stępień, bajkoedukator z fundacji Zaczytani.org.
rozwiń zwiń