Jak uchronić dziecko przed zagrożeniem?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 23:59
"Zły dotyk. NIE" to książka, która, uświadamia dziecku, czym jest molestowanie seksualne. W prosty, praktyczny sposób mówi, co zrobić, gdy ktoś przekracza granicę. Pięć komiksowych historii pokazuje pięć różnych sytuacji zagrożenia, z jakimi dziecko może się zetknąć.
Audio
  • Anna Skowrońska o książce "Zły dotyk. NIE" (Godzina wychowawcza/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Veja

Okładka książki "Zły dotyk. NIE" Okładka książki "Zły dotyk. NIE"

Po każdej z nich autorzy umieścili instrukcję, jak się zachować. Uciekać, wołać o pomoc, porozmawiać z rodzicami lub innym dorosłym, któremu się ufa…

Na końcu książki dziecko znajdzie niezbędne numery telefonów, pod które może zadzwonić, by uzyskać pomoc. Ten komiks ośmieli dzieci do wyrażania sprzeciwu, gdy zachowanie dorosłego budzi lęk, zakłopotanie, zawstydzenie. Uczy zdrowej ostrożności, zaznaczając równocześnie, że zdecydowana większość dorosłych to dobrzy ludzie.

– To książka, która jest przemyślana jako instruktaż. Mamy 6 historyjek, gdzie dziecko może się znaleźć w jakimś zagrożeniu – mówi Anna Skowrońska z wydawnictwa Muchomor. – Ta książka nie przekracza granic. Nie ma tam elementu przerażającego – dodaje. 

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji, w której mówiliśmy również o projekcie "Doświadczamy świata przez naturę" oraz o pierwszej wizycie z naszą córką u ginekologa.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Skowrońska (wydawnictwo Muchomor), Monika Klimowicz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochroy Ptaków), dr Ewa Kurowska (ginekolog) . 
Data emisji: 9.12.2019
Godzina emisji: 23.07

kw/ml

Czytaj także

Kim są bajkoedukatorzy?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 00:00
– W Polsce mamy 987 bibliotek. Wierzymy, że otworzymy tysięczną – mówił Michał Stępień, bajkoedukator z fundacji Zaczytani.org.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak opowiadać dzieciom o Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 00:00
W jaki sposób powinniśmy rozmawiać z najmłodszymi o Polsce i patriotyzmie? Odpowiedzi na to pytanie szukamy z Anną Skowrońską, autorką inspirującej książki "Alfabet polski", oraz Małgorzatą Żmijską, kuratorką wystawy "Przytul Polskę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak respektujemy prawa dziecka na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 03:00
– Konwencja ta jest dla nas drogowskazem, wskazującym kierunek działań naszej organizacji. W trakcie takich rocznic nie ograniczamy się do celebrowania, ale też staramy się wyciągnąć jakieś wnioski na przyszłość i zastanowić się, co możemy robić jako społeczeństwo, żeby prawa dziecka były respektowane – mówi Ewa Falkowska z UNICEF Polska w 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ międzynarodowej Konwencji o prawach dziecka.
rozwiń zwiń