"Wspólny świat" dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodziców

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 23:55
– Mamy do czynienia z coraz większą wiedzą na temat autyzmu i lepszy dostęp do diagnostyki, ale też nie bez znaczenia jest nasza cywilizacja, warunki, w których żyjemy – mówiła w Trójce Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat".
Audio
  • Jak zapewnić jak najlepszą opiekę dzieciom i młodzieży ze spektrum autyzmu? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Ya_Anna_Koneva

"Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" Monika Sobkowiak, wyd. Edgar "Jak wspierać rozwój przedszkolaka?" Monika Sobkowiak, wyd. Edgar

Centrum Stowarzyszenia "Wspólny Świat" w Białej Podlaskiej działa już od 2007 roku. Program placówki skupia się nie tylko na dzieciach i młodzieży dotkniętej autyzmem oraz innymi zaburzeniami z jego spektrum, ale również na osobach dorosłych. "Wspólny Świat" to m.in. ośrodek terapii i diagnostyki, punkty konsultacyjne, możliwość wykonania badań przesiewowych oraz grupy wsparcia zarówno dla rodziców, jak i rodzeństwa podopiecznych.

– To kluczowe, aby interwencja w stosunku do dziecka zagrożonego lub zdiagnozowanego była jak najwcześniejsza, żeby rodzina jak najwcześniej wiedziała, co robić. Wszyscy wiemy, że to warunkuje późniejszy komfort życia i postępy tego dziecka – podkreślała prezes stowarzyszenia. – Mówi się o predyspozycjach genetycznych, które rozwijają autyzm, ale musi być coś w naszym środowisku, jakiś czynnik wyzwalający, który sprawia, że mamy do czynienia z tak dużym zjawiskiem całościowych zaburzeń rozwoju. Tego nigdy wcześniej nie było. 10 lat temu założyliśmy przedszkole, rozpoczęliśmy od dwóch oddziałów przedszkolnych i dziewiątki dzieci. Dzisiaj tych dzieci  jest 64 – zastanawiała się nasza rozmówczyni.

Gościem Katarzyny Pruchnickiej była także Monika Sobkowiak, autorka książki "Jak wspierać rozwój przedszkolaka", z którą poruszyliśmy nie tylko temat wychowywania dzieci w wieku przedszkolnym, ale także próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak sprawić radość babciom i dziadkom w dniu ich święta.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Anna Chwałek (prezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat", Monika Sobkowiak (autorka książki "Jak wspierać rozwój przedszkolaka")
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 23.08

kr/mat. promocyjne

Czytaj także

Wychowanie i edukacja dzieci z zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 00:00
21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa. Symbolizuje trzeci chromosom w 21. parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tak" i "nie" w relacjach z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 00:00
W tym wydaniu audycji Katarzyna Pruchnicka wraz ze swoimi gośćmi rozmawia o dwóch prostych, ale ważnych słowach: "tak" i "nie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Aspergera i szkoła

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 00:00
W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Temat tegorocznej edycji to "Szkoła z Zespołem Aspergera". O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.
rozwiń zwiń