Dzieci i rodzice w walce z depresją

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 23:56
– Często, kiedy trafia do mnie nastolatek, który zaczyna mieć objawy depresji, moje poczucie jest takie, że chętnie skierowałabym na terapię rodziców tego dziecka. Nie chodzi o to, żeby oskarżać rodziców, ale o to, żeby o nich zadbać  – mówiła w Trójce psychiatra i psychoterapeutka Katarzyna Szaulińska na kilka dni przed Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, przypadającym na 23 lutego.
Audio
  • Depresja u dzieci i nastolatków. Gdzie szukać jej źródeł? (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/fizkes

W Polsce z depresją zmaga się nawet do 3 mln ludzi. Tylko w 2018 roku 97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło w Polsce samobójstwo, co czyni nas drugim w Europie krajem z największą liczbą samobójstw nieletnich. Niebagatelną rolę w kształtowaniu samopoczucia dziecka odgrywa wychowanie i rodzice. Dlaczego współcześnie muszą uczyć się oni podstaw takich jak budowanie więzi i rozmowy z dzieckiem? Dlaczego i kiedy to zatraciliśmy tę umiejętność?

W Polsce na depresję choruje 1,1, proc. młodych ludzi w wieku od 15 do 19 lat Foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński W Polsce na depresję choruje 1,1, proc. młodych ludzi w wieku od 15 do 19 lat Foto: igrafika.pap.pl/Maciej Zieliński

– Nie zatraciliśmy tego, tylko po prostu nikt nas tego nie nauczył, nie mieliśmy przykładu. Gdyby cofnąć się wstecz, każdy z nas jest czyimś dzieckiem i być może my sami mamy problem z wiedzą na temat tego, czym jest dobra więź, bo sami jej nie doświadczyliśmy. Nie mając takiego doświadczenia, trudno je budować z następnym pokoleniem – wnioskuje dr n.med Katarzyna Szaulińska –  Na depresję choruje cała rodzina i pojawienie się depresji jest wynikiem problemów, które pojawiają się w całej rodzinie – dodaje.

Gościem audycji była także Lucyna Kicińska, członkini Polskiego Towarzystwa Suiscydologicznego oraz Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Lucyna Kicińska (członkini Polskiego Towarzystwa Suiscydologicznego oraz Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw), dr n.med Katarzyna Szaulińska (psychiatra, psychoterapeutka w Zakładzie Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)
Data emisji: 17.02.2020
Godzina emisji: 23.10

kr/gs

Czytaj także

Jak stworzyć dziecku warunki do wzrastania?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 00:00
Elżbieta Więcław jest pedagogiem z ponad 30-letnim doświadczeniem. Sama o sobie mów, że jest "całym sercem i głową człowiekiem edukacji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomagać ofiarom szkolnych dręczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 00:00
"Powiedz »nie« szkolnym dręczycielom" to poradnik dla dzieci i młodzieży który uczy, wspiera i daje siłę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniem?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 23:59
"Zły dotyk. NIE" to książka, która, uświadamia dziecku, czym jest molestowanie seksualne. W prosty, praktyczny sposób mówi, co zrobić, gdy ktoś przekracza granicę. Pięć komiksowych historii pokazuje pięć różnych sytuacji zagrożenia, z jakimi dziecko może się zetknąć.
rozwiń zwiń