Jak wspierać rozwój chłopców?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 23:58
– Chłopięcy świat jest specyficznym światem, w którym mieszają się role dziecka i mężczyzny – mówił w Trójce psycholog Jarosław Żyliński. Co powinni robić rodzice i opiekuni, by wejść w ten świat w sposób komfortowy dla obu stron i go rozwijać?
Audio
  • W chłopięcym świecie (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Halfpoint

"Ziemia do Księżyca. Porywająca historia misji Apollo 11" Lara Albanese, Luogo Comune, wyd. Muchomor "Ziemia do Księżyca. Porywająca historia misji Apollo 11" Lara Albanese, Luogo Comune, wyd. Muchomor

– Warto tę chłopięcą, męską energię do walki, dominacji, rywalizacji skierować na wspólny cel i na wspólne doświadczenie męskości. Chodzi o zderzenie grupy chłopaków ze wspólnym przeciwnikiem, którym może być czas, wyprawa, przestrzeń, zadanie i różne inne rzeczy, z którymi muszą się zmierzyć. Muszą fizycznie zmęczyć się, powalczyć, robiąc to wspólnie, nie przeciwko sobie – wyjaśnia Jarosław Żyliński.

Jak podkreśla ekspert, zabaw rozwijających opisaną wyżej umiejętność, jest mnóstwo. – Może być to wyprawa do lasu i wspólny spacer połączony z poszukiwaniem czegoś, np. konkretnego gatunku ptaka, może to być budowanie. Jest sporo gier planszowych, gdzie współpracuje się, by osiągnąć jakiś cel – proponuje.

W audycji również:

  • Otyłość dziecięca – lepiej zapobiegać niż leczyć – o zdrowych nawykach żywieniowych u małych dzieci mówiła dietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr;
  • Pięknie ilustrowana książka dla dzieci "Ziemia do Księżyca. Porywająca historia misji Apollo 11".

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Katarzyna Błażejewska-Stuhr (dietetyk), Katarzyna Radziwiłł (autorka książek dla dzieci), Jarosław Żyliński (psycholog)
Data emisji: 2.03.2020
Godzina emisji: 23.09

kr/mk

Czytaj także

"Tak" i "nie" w relacjach z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 00:00
W tym wydaniu audycji Katarzyna Pruchnicka wraz ze swoimi gośćmi rozmawia o dwóch prostych, ale ważnych słowach: "tak" i "nie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniem?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 23:59
"Zły dotyk. NIE" to książka, która, uświadamia dziecku, czym jest molestowanie seksualne. W prosty, praktyczny sposób mówi, co zrobić, gdy ktoś przekracza granicę. Pięć komiksowych historii pokazuje pięć różnych sytuacji zagrożenia, z jakimi dziecko może się zetknąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie wpływać na rozwój naszych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 23:56
Przedszkole – jeden z najintensywniejszych okresów w życiu każdego dziecka – ma olbrzymi wpływ na jego rozwój. Każdego malucha warto wesprzeć w tej codziennej, życiowej wspinaczce. 
rozwiń zwiń