NIEferie – jak zadbać o siebie i rodzinę w trakcie epidemii?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 14:00
Czwartek 12 marca był pierwszym dniem, który dla dzieci nie rozpoczął się dźwiękiem budzika. W obliczu wyjątkowej sytuacji, która ogarnęła cały kraj, zarówno one, jak i dorośli muszą spędzać jak najwięcej czasu w domowym zaciszu, co skłania do zadawania pytań o sposób zagospodarowania nadprogramowych godzin z naszymi najbliższymi oraz jakość nauki online.
Audio
  • Rodzic a koronawirus (Godzina wychowawcza/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

– Wiem, że nauczyciele szkolili się ostatnio bardzo intensywnie, wybrali platformę, której będą używać i będą to spotkania online z dziećmi. Mamy informację, że będą one wyglądać mniej więcej tak jak plan lekcji w realu. Ważne jest to, że szkoła w domu to zajęcia, gdzie jest kontakt z nauczycielem. Dzieci nie mają największej w swoim życiu listy zadań domowych do zrobienia samodzielnie, tylko nadal jest to edukacja w relacji z drugim człowiekiem – opowiada Elżbieta Manthey, ekspertka od edukacji oraz redaktor naczelna portalu "Juniorowo".

Małe dzieci, dużo wolnego czasu. Jak spędzać czas z dzieckiem w domu?

– Rozumiem, że nie każdy będzie miał mnóstwo pomysłów na to, co robić ciekawego z dziećmi. Jak podkreślił minister edukacji, to nie są ferie i warto wykorzystać ten czas na poszerzenie i pogłębienie swoich zainteresowań – zachęca rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej.

Wycieczki, ale wirtualne

Strona internetowa powstała na potrzeby akcji "NIEferie" proponuje m.in. wirtualny spacer po Muzeum Brytyjskim
Można zobaczyć tam mnóstwo eksponatów z epoki starożytnej, a także poczytać ich opisy, i posłuchać podcastów. Podobną możliwość oferują także Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski w Warszawie oraz Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku.

Zrób to sam 

Kartony, nożyczki, kolorowe tkaniny, a nawet nakrętki po butelkach – w domu można znaleźć mnóstwo rzeczy, z których można wyczarować coś zupełnie nowego. Na blogach poświęconych DIY można znaleźć pomysły na m.in. na królika ze skarpetki, kolorowe doniczki z kubeczków po jogurcie, prosty domek dla lalek, świeczki, mydełka i wiele innych sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem. 

Zdjęcie ilustracyjne  (fot: shutterstock.com/Ann in the uk) Zdjęcie ilustracyjne (fot: shutterstock.com/Ann in the uk)

Kuchnia, która uczy i bawi

Dodatkowe wolne chwile to dobry czas na kreatywne zabawy w kuchni. Ich owocem może być pachnące ciasto lub ciastolina domowej roboty czy ciecz newtonowska. Aż 15 sposobów na to, jak uczynić kuchnię domowym laboratorium opracowali autorzy bloga "Crazy Nauka".

Zdjęcie ilustracyjne  (fot: shutterstock.com/Ann in the uk) Zdjęcie ilustracyjne (fot: shutterstock.com/Ann in the uk)

W audycji również:

  • Katarzyna Kucewicz  psycholog o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie;
  • Ewa Miśko-Wąsowska  pediatra – o tym, jak wzmocnić odporność i co robić, a czego unikać;
  • Maciej Kopeć  podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej  o zdalnej nauce.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Autorka materiału dodatkowego: Gabriela Darmetko
Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog), Elżbieta Manthey (ekspertka od edukacji, redaktor naczelna portalu "Juniorowo"), Ewa Miśko-Wąsowska  pediatra), Maciej Kopeć (podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej)
Data emisji: 13.03.2020
Godzina emisji: 13.10

kr

Czytaj także

Gdy dziecko spędza wakacje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 23:59
Nawet w czasie wakacji zapracowani rodzice nie są w stanie poświęcić swoim pociechom wystarczającej ilości czasu. Ich rolę najczęściej przejmują media społecznościowe, gry e-sportowe i streamingi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak filmowo edukować najmłodszych?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 00:00
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny od wielu lat przygotowuje wyjątkową i niezwykle interesującą ofertę edukacyjną. O jej szczegółach opowiedział w audycji Robert Jaczewski z działu edukacji filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie wpływać na rozwój naszych dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 23:56
Przedszkole – jeden z najintensywniejszych okresów w życiu każdego dziecka – ma olbrzymi wpływ na jego rozwój. Każdego malucha warto wesprzeć w tej codziennej, życiowej wspinaczce. 
rozwiń zwiń