Jakie sztuczki robi światło na szybie i lustrze?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 15:55
- Powierzchnie jasne i gładkie odbijają dużo energii. Gdy w słoneczny dzień jedzie biały, wyczyszczony samochód, to czasami razi w oczy i należy je przymrużyć, bo odbija dużą ilość światła - opowiada Tomasz Rożek.
Audio
  • Jak działa lustro i szyba? (Pytania z kosmosu/ Trójka)
Zwykle powierzchnia w zetknięciu ze światłem robi dwie lub trzy rzeczy, więc możemy widzieć swoje odbicie, jak również to, co jest za szybą
Zwykle powierzchnia w zetknięciu ze światłem robi dwie lub trzy rzeczy, więc możemy widzieć swoje odbicie, jak również to, co jest za szybą Foto: Glow Images/East News

- Promienie światła padając na jakąkolwiek powierzchnię mogą zostać pochłonięte, rozproszone albo odbite. Czasami, gdy ustawimy się pod odpowiednim kątem w stosunku do szyby, to widzimy siebie - wyjaśnia Tomasz Rożek.

W programie mówiliśmy, jakie powierzchnie pochłaniają promienie oraz jak zwykle zachowuje się światło w zetknięciu z gładkim i jasnym polem. Wyjaśniliśmy również, dlaczego pytanie o kolor lustra jest bez sensu i co ma to wspólnego z mgłą.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 15.08.2016
Godzina emisji: 7.19

 sm/ei

Czytaj także

Co łączy ścierkę i drzewo? Zaskakująco wiele

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 12:15
To, czy ścierka wchłania wodę, zależy od tego samego mechanizmu, który rozprowadza wodę w drzewach. Jak to możliwe? W Trójce tłumaczył to dziennikarz naukowy dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego mgła jest biała, skoro woda jest przezroczysta?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 14:16
Mgła to nic innego, jak małe kropelki wody. - Kiedy pada na nie światło, zachowują się trochę jak zwierciadła - mówi dziennikarz naukowy Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wody mieści się w chmurze?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 09:52
- Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, dlaczego w danym momencie powstaje chmura. Jak już powstanie i ją obserwujemy, możemy z grubsza ocenić jej wielkość - tłumaczy dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń