X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wentylator a pot. Dlaczego wiatr nas schładza?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 16:36
Powietrze wylatujące z wentylatora najczęściej odczuwamy jako chłodniejsze, choć ma taką samą temperaturę jak otoczenie. Dlaczego tak się dzieje?
Audio
  • Co sprawia, że wentylator nas chłodzi? (Pytania z kosmosu/ Trójka)
Wentylator nawiewa na nas powietrze o tej samej temperaturze, co otoczenia, jednak daje wrażenie chłodzenia. Ma to związek nie z samą temperaturą, a poceniem...
Wentylator nawiewa na nas powietrze o tej samej temperaturze, co otoczenia, jednak daje wrażenie chłodzenia. Ma to związek nie z samą temperaturą, a poceniem...Foto: Pixabay/Andi_Graf

Nasz organizm, jak już niejednokrotnie się o tym przekonaliśmy, nie jest dobrym miernikiem temperatury otoczenia. Podobnie ma się rzecz w przypadku wentylatora, którego istotą nie jest to, że wieje na nas zimniejsze powietrze. Jak się okazuje, wiatrak czy wiatr sprawiają, że jest nam chłodniej, co jest związane z poceniem…

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 8.09.2016
Godzina emisji: 7.17

sm/mp

Czytaj także

Czas w górach i nad morzem płynie inaczej. To fakt

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 15:29
- Poczucie upływu czasu to efekt psychologiczny. Ale w rzeczywistości czas płynie dla każdego z nas inaczej - mówi fizyk dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego metal wydaje się zimniejszy od drewna?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 11:40
- Jeśli dotkniemy metalowego widelca i drewnianej deski, to powiemy, że widelec jest zimniejszy. A to o tyle nielogiczne, że jeśli oba przedmioty leżały w tym samym miejscu, to mają taką samą temperaturę - mówi fizyk dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak woda dociera na czubek drzewa?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:14
Nie da się zassać wody na dowolną wysokość. W pewnym momencie zebrana w słupie ciecz będzie ważyła na tyle dużo, że słup się przerwie.
rozwiń zwiń