Samolot szybszy od dźwięku i prędkość światła w wodzie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 17:36
Dlaczego, gdy lecimy samolotem, w pewnym momencie słyszymy głośny huk? I co się dzieje, jeśli przekroczymy prędkość światła w wodzie?
Audio
  • O czym świadczy huk lecącego samolotu? (Pytania z kosmosu/ Trójka)
W czasie wznoszenia się samolotu w pewnym momencie słychać huk. Dr Tomasz Rożek wyjaśnia, czym jest ten dźwięk
W czasie wznoszenia się samolotu w pewnym momencie słychać huk. Dr Tomasz Rożek wyjaśnia, czym jest ten dźwiękFoto: Kali187 via Foter.com / CC BY-NC

Ten huk, jak wyjaśnia dr Tomasz Rożek, to grzmot soniczny, świadczący o tym, że samolot porusza się szybciej niż dźwięk. Choć wydaje nam się, że dźwięk powstaje tylko raz - w momencie przekroczenia bariery prędkości - to on przez cały czas podróżuje wraz z nami.

- To fala uderzeniowa, bardzo szybka zmiana ciśnienia. Napór ciśnienia powietrza na samolot jest tak ogromny, że słyszymy charakterystyczny dźwięk. Jeżeli pojazd leci bardzo nisko, to ta fala uderzeniowa jest na tyle silna, że może na przykład doszczętnie zrujnować budynek - opowiada dziennikarz naukowy.

To zjawisko nie dotyczy jedynie dźwięku, ale również światła. Fizyka klasyczna mówi o tym, że nie możemy poruszać się szybciej niż światło w próżni, ale możemy już przekroczyć prędkość światła np. w wodzie…

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 26.01.2017
Godzina emisji: 7.14

sm/mk

Czytaj także

Gorąca woda i szumiący czajnik

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 10:02
Dlaczego gorąca woda przy nalewaniu do szklanki wydaje inny dźwięk niż zimna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas płynie, jak rzeka. Czy zatem można z niego wyjść?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 10:30
- Już święty Augustyn stwierdził, że jeśli nikt go o to nie pyta, to on wie, czym jest czas. Ale jeśli próbuje to komuś wytłumaczyć, to już nie wie. I taki problem mamy do dziś - przyznał w Trójce fizyk prof. Grzegorz Wrochna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego możemy się przejrzeć w tafli wody?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 22:00
Trójkowy ekspert do spraw naukowych zdradza, że woda nie jest jedyną substancją, która pozwala nam zobaczyć nasze odbicie.
rozwiń zwiń