Płomień kulisty i zagadki grawitacji w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:36
Wygląd płomienia nie zależy od dostępu do tlenu, tylko od grawitacji. Jaki zatem kształt będzie miał płomień świecy palącej się na orbitalnej stacji kosmicznej?
Audio
  • Problem z poceniem na orbicie i płomień świecy w kosmosie (Pytania z kosmosu/ Trójka)
Za sprawą grawitacji ciepłe powietrze z świecy unosi się do góry. Zupełnie inaczej wygląda to w warunkach mikrograwitacji np. na stacji kosmicznej
Za sprawą grawitacji ciepłe powietrze z świecy unosi się do góry. Zupełnie inaczej wygląda to w warunkach mikrograwitacji np. na stacji kosmicznejFoto: NASA

Płomień świecy, która pali się na Ziemi, ma dość typowy kształt. Czasami zmienia się kolor, co uzależnione jest od spalanego materiału, jednak forma zwykle jest ta sama. - W kosmosie płomień ma kształt idealnej kuli i jest to coś wspaniałego. Wygląda on niesamowicie, można się w taki płomień bardzo długo wpatrywać - opowiada dr Tomasz Rożek.

Wszystkiemu winna jest grawitacja. O problemach ze świeczkami na torcie i komplikacjach, na jakie napotkają ludzie, którzy chcą latać na wakacje w kosmos, mówimy w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Krystian Hanke
Data emisji: 13.02.2017
Godzina emisji: 7.15

sm/mk

Czytaj także

Dlaczego niebo jest niebieskie? I czy rzeczywiście jest?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 12:36
- Generalnie niebo jest czarne. To, jak my je widzimy, to sprawka promieni słonecznych - tłumaczy fizyk Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ciągle patrzymy na tę samą stronę Księżyca?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 10:36
Czy to superpełnia, czy nów, z Ziemi zawsze widzimy ten sam fragment Księżyca. Dlaczego nie mamy dostępu do jego ciemnej strony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy po Księżycu da się... jeździć rowerem?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 10:20
Według współczesnej wiedzy, na Księżycu nie ma ścieżek rowerowych. Ale czy oznacza to, że rowerzyści nie mają czego tam szukać?
rozwiń zwiń