Dlaczego zamarznięta woda ma większą objętość?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 12:00
W przeważającej większości przypadków, gdy coś podgrzewamy, to zwiększa to swoją objętość, gdy zaś ochładzamy, wówczas ta objętość się zmniejsza. Woda zachowuje się jednak całkiem odwrotnie.
Audio
  • Dlaczego woda zamarzając, zwiększa swoją objętość? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Gdy cząsteczki wody zaczynają się porządkować, zajmują więcej miejsca
Gdy cząsteczki wody zaczynają się porządkować, zajmują więcej miejscaFoto: Pixabay/ColiN00B

- To sytuacja dosyć oryginalna. Cząsteczki wody płynnej są totalnie chaotyczne i zajmują mniej miejsca. Jedna, jak gdyby, może wejść w drugą i w ten sposób więcej się ich mieści - tłumaczy dr Rożek.

Gdy natomiast woda zamarza, jej cząsteczki stają się nieco bardziej uporządkowane i układają się w tzw. podstawową strukturę krystaliczną, która de facto potrzebuje więcej przestrzeni.
W środku tak poukładanych cząsteczek wody tworzą się dziury, które przyczyniają się do tego, że zamarznięta woda zwiększa swoją powierzchnię.

Według tego, co mówi dr Rożek, całe szczęście, że woda wybrała drogę rzadziej uczęszczaną. Gdyby bowiem wraz z ochłodzeniem zmniejszała swoją objętość, ryby nie miałyby gdzie pływać, a łyżwy stałyby się niepotrzebnym gadżetem.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 17.05.2017
Godzina emisji: 7.15

czaj

Czytaj także

Oto jaką moc ma rozgrzana woda lub olej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 14:35
Dlaczego, gdy wrzucamy coś na rozgrzany olej, obserwujemy niekiedy wręcz eksplozję na patelni? Z tym pytaniem mierzy się w Trójce dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego możemy się przejrzeć w tafli wody?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 22:00
Trójkowy ekspert do spraw naukowych zdradza, że woda nie jest jedyną substancją, która pozwala nam zobaczyć nasze odbicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego szyby zachodzą parą, gdy jest zimno?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 14:20
- Do takiego zjawiska nie musi dochodzić tylko wtedy, gdy jest zimno, możemy je obserwować także latem - tłumaczy dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstają bąble w gotującej się wodzie?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 16:58
Gotowanie - jak tłumaczył Tomasz Rożek - to parowanie całej objętości wody, czyli także tej cieczy, która jest głębiej, nawet na dnie garnka.
rozwiń zwiń