Jakie tajemnice skrywają czarne dziury?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 14:50
- To jest miejsce, o którym nie wiemy, czy obowiązują tam zasady fizyki takiej, którą znamy. Czarna dziura powstaje z tej materii, która i nas buduje, bo gwiazda jest z takiej materii. My sami jesteśmy częściowo dziećmi gwiazd - mówi dr Tomasz Rożek.  
Audio
  • Co jest w czarnej dziurze? (Pytania z Kosmosu/Trójka)
Na razie dysponujemy tylko symulacjami i wyobrażeniami na temat tego, jak mogą wyglądać czarne dziury
Na razie dysponujemy tylko symulacjami i wyobrażeniami na temat tego, jak mogą wyglądać czarne dziury Foto: muratar/shutterstock.com

wszechświat FREE_1200_660.jpg
Jak umrze wszechświat?

Czarna dziura powstaje wtedy, kiedy bardzo duża i bardzo ciężka gwiazda wybuchnie i pozostaje po niej samo jądro o ogromnej masie. - Grawitacja nie jest związana z wielkością, ale masą obiektu. Taki obiekt może być malutki rozmiarowo, ale jeśli jest odpowiednio ciężki, wtedy może być czarną dziurą - wyjaśnia dr Tomasz Rożek. Jak przypomina, nasze Słońce jest zbyt małą gwiazdą, aby w przyszłości mógł je czekać taki los. 

Jak duże musiałoby być Słońce, aby zostać po swojej śmierci czarną dziurą? Czy możemy obserwować czarne dziury? Co wspólnego mają z nimi kluczyki do samochodu i plakaty Samanthy Fox? 

kosmos swiatlo niebo 1200.jpg
Jak latarki świecą w kosmosie?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 5.06.2017
Godzina emisji: 7.14

gs/fbi

Czytaj także

Dlaczego czasem Księżyc jest na wyciągnięcie ręki?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:38
- Wszystko, co jest tuż nad horyzontem - np. Księżyc czy Słońce - wydaje nam się dużo większe niż jak jest w zenicie - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak latarki świecą w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:00
Czy latarki na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej świecą równie intensywnie i czy z takiej samej odległości można zaobserwować ich światło? Dopytuje się o to 8-letni słuchacz o imieniu Paweł. 
rozwiń zwiń