X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakie tajemnice skrywają czarne dziury?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 14:50
- To jest miejsce, o którym nie wiemy, czy obowiązują tam zasady fizyki takiej, którą znamy. Czarna dziura powstaje z tej materii, która i nas buduje, bo gwiazda jest z takiej materii. My sami jesteśmy częściowo dziećmi gwiazd - mówi dr Tomasz Rożek.  
Audio
  • Co jest w czarnej dziurze? (Pytania z Kosmosu/Trójka)
Na razie dysponujemy tylko symulacjami i wyobrażeniami na temat tego, jak mogą wyglądać czarne dziury
Na razie dysponujemy tylko symulacjami i wyobrażeniami na temat tego, jak mogą wyglądać czarne dziury Foto: muratar/shutterstock.com

wszechświat FREE_1200_660.jpg
Jak umrze wszechświat?

Czarna dziura powstaje wtedy, kiedy bardzo duża i bardzo ciężka gwiazda wybuchnie i pozostaje po niej samo jądro o ogromnej masie. - Grawitacja nie jest związana z wielkością, ale masą obiektu. Taki obiekt może być malutki rozmiarowo, ale jeśli jest odpowiednio ciężki, wtedy może być czarną dziurą - wyjaśnia dr Tomasz Rożek. Jak przypomina, nasze Słońce jest zbyt małą gwiazdą, aby w przyszłości mógł je czekać taki los. 

Jak duże musiałoby być Słońce, aby zostać po swojej śmierci czarną dziurą? Czy możemy obserwować czarne dziury? Co wspólnego mają z nimi kluczyki do samochodu i plakaty Samanthy Fox? 

kosmos swiatlo niebo 1200.jpg
Jak latarki świecą w kosmosie?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 5.06.2017
Godzina emisji: 7.14

gs/fbi

Czytaj także

Dlaczego czasem Księżyc jest na wyciągnięcie ręki?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 11:38
- Wszystko, co jest tuż nad horyzontem - np. Księżyc czy Słońce - wydaje nam się dużo większe niż jak jest w zenicie - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak latarki świecą w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:00
Czy latarki na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej świecą równie intensywnie i czy z takiej samej odległości można zaobserwować ich światło? Dopytuje się o to 8-letni słuchacz o imieniu Paweł. 
rozwiń zwiń