Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:30
Na świecie istnieją dzisiątki organizmów, które są w stanie produkować światło. Mieszkające w głębinach bakterie, skorupiaki czy ryby korzystają z tej zdolności, by na przykład zwabiać swoje ofiary.
Audio
  • Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/bykst

Bioluminescencja - bo tak nazywa się to zjawisko - budzi duże zainteresowanie nie tylko w świecie nauki. Co ciekawe, można się z nim spotkać na całej Ziemi.

- W Polsce takich gatunków, które rzeczywiście świecą, jest zaledwie kilka - mówi Tomasz Rożek. Zdarza się, że rozwijają się one na pniu uschniętego drzewa, rozświetlając go nocą. W cieplejszym klimacie znaleźć można grzyby i bakterie. Ich umiejętność produkcji światła jest naprawdę imponująca. - Niektóre świecą tak jasno, że w środku nocy można przeczytać przy nich gazetę - dodaje dziennikarz naukowy.

Czemu kiedyś łatwiej było spotkać się ze zjawiskiem bioluminescencji? Ile jest na świecie gatunków świecących grzybów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 11.07.2017
Godzina emisji: 7.16

ml/mk


Czytaj także

Jak latarki świecą w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:00
Czy latarki na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej świecą równie intensywnie i czy z takiej samej odległości można zaobserwować ich światło? Dopytuje się o to 8-letni słuchacz o imieniu Paweł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O tajemnicach jeziora Bajkał

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 17:20
Z najgłębszego jeziora świata schodzi właśnie lód. Latem temperatura wody w wielu miejscach nie przekroczy 4 stopni Celsjusza, a w listopadzie Bajkał znowu zacznie zamarzać, stając się gigantycznym lodowiskiem o długości 636 km.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak można znaleźć kwiat paproci?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 11:38
Na to pytanie odpowiada w naszej audycji ekspert od życia roślin dr Marcin Zych.
rozwiń zwiń