Dr Rożek o iluzji, której doświadczają kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:55
Gdy w ciepły, słoneczny dzień jedziemy samochodem po suchej drodze, w oddali często pojawia coś, co wygląda jak tafla wody. Skąd się ona bierze, skoro asfalt jest suchy? Takie pytanie zadał dr. Tomaszowi Rożkowi jeden z słuchaczy Trójki.
Audio
  • Dr Rożek o iluzji, której doświadczają kierowcy (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Kalinin/Shutterstock.com

W audycji "Pytania z kosmosu" naukowiec opowiada o zjawisku, w wyniku którego mamy czasem wrażenie, że "ktoś położył na asfalcie prawdziwe lustro". Tajemnica iluzji, której wówczas doświadczamy, związana jest z temperaturą, światłem i gęstością powietrza… Brzmi skomplikowanie?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której dr Rożek po raz kolejny w prosty i przystępny sposób opowiada o tajemnicach fizyki.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 20.09.2017
Godzina emisji: 7.15

iwo/mk

 

Czytaj także

Mieniąca się kolorami benzyna i bańki mydlane

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:00
Iryzacja, czyli tęczowanie, to zjawisko, które sprawia, że rozlana benzyna na asfalcie opalizuje, a bańki mydlane mienią się wieloma kolorami. Czy mają one specjalne właściwości, dzięki którym dostępują takiego zaszczytu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewa - izolują czy przewodzą?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:00
Sezon burzowy prawdopodobnie zbliża się ku końcowi, warto jednak zapytać, dlaczego pioruny trafiają w drzewo. Odpowiedź nie jest taka oczywista.
rozwiń zwiń