Kuchenka mikrofalowa. W czym tkwi sekret podgrzewania?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 11:00
– Kuchenki mikrofalowe to takie urządzenia, które podgrzewają wszystko, co ma w sobie wodę. To kluczowe dla tego wynalazku – tłumaczył dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Kuchenka mikrofalowa. W czym tkwi sekret podgrzewania? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Mikrofalówka
MikrofalówkaFoto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

Jak działa kuchenka mikrofalowa? Jeśli skierujemy falę elektromagnetyczną na cząsteczkę wody, ta zacznie rotować i drgać. Drgania z kolei przekładają się wyższą temperaturę.

Czy urządzenie ma coś wspólnego z laserem? A może łączy je coś z szafą? I skąd podejrzenia, że korzystanie z kuchenki mikrofalowej jest niezdrowe? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 21.09.2017
Godzina emisji: 7.15

czaj/mk 

Czytaj także

Od czego zależy kierunek, w którym płyną rzeki?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 11:17
– To oczywiście ma związek z różnicami w ukształtowaniu terenu. Woda płynie w dół. Ale jeśli przyjrzymy się tej sprawie dłużej, zauważymy, że jest tu wiele ciekawych elementów – mówi w Trójce dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jajko Newtona

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 09:00
Wielkanoc. Rodzina siedzi przy stole i, w ramach tradycji, jej członkowie stukają się świątecznymi jajkami. Jedno z nich pęka, a drugie nie. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Rożek o iluzji, której doświadczają kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:55
Gdy w ciepły, słoneczny dzień jedziemy samochodem po suchej drodze, w oddali często pojawia coś, co wygląda jak tafla wody. Skąd się ona bierze, skoro asfalt jest suchy? Takie pytanie zadał dr. Tomaszowi Rożkowi jeden z słuchaczy Trójki.
rozwiń zwiń