Czy ostry to smak?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 09:06
Papryczki chili, jalapeno, pieprz... Po zjedzeniu większej ilości nasza twarz czerwienieje, robi nam się gorąco, pocimy się, a usta palą nas niczym przypalone ogniem. Jak reagują na to nasze kubki smakowe?
Audio
  • Co nas szczypie, gdy jemy coś ostrego? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: englishlikeanative/pixabay.com

– Ostry to wcale nie jest smak, to jest ból. Sygnał do mózgu z języka nie pochodzi z kubków smakowych. Pochodzi z zakończeń nerwowych, które reagują impulsem bólowym – wyjaśniał dr Tomasz Rożek.

Co nas szczypie, gdy zjemy coś ostrego? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której dziennikarz naukowy namawia do małego eksperymentu.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 26.09.2017
Godzina emisji: 7.13

czaj/ml 

Czytaj także

Dr Rożek o iluzji, której doświadczają kierowcy

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 11:55
Gdy w ciepły, słoneczny dzień jedziemy samochodem po suchej drodze, w oddali często pojawia coś, co wygląda jak tafla wody. Skąd się ona bierze, skoro asfalt jest suchy? Takie pytanie zadał dr. Tomaszowi Rożkowi jeden z słuchaczy Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchenka mikrofalowa. W czym tkwi sekret podgrzewania?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 11:00
– Kuchenki mikrofalowe to takie urządzenia, które podgrzewają wszystko, co ma w sobie wodę. To kluczowe dla tego wynalazku – tłumaczył dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa fizyki i tajemnice... mycia podłogi

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 09:06
Tym razem dr Tomasz Rożek odpowiada na pytanie naszego słuchacza związane ze sportem, zakupami w supermarkecie i myciem podłogi. Co łączy te wszystkie elementy? Oczywiście fizyka!
rozwiń zwiń