Po co zwierzętom hibernacja?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Zwierząt, które hibernują na zimę, jest wiele. – Nie tylko płazy, także ssaki, owady, a nawet jest jeden gatunek ptaka, czyli lelek. One to robią z oszczędności, żeby nie powiedzieć ze skąpstwa – mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Po co zwierzętom hibernacja? (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ondrej Prosicky/Shutterstock

wachlarz lato1200.jpg
Czy wachlowanie rzeczywiście schładza powietrze?

Hibernacja dotyczy prawie zawsze bardzo małych zwierząt, które z racji swoich rozmiarów mają znikome możliwości odłożenia zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. – Te zwierzęta wykształciły umiejętność drastycznego spowalniania metabolizmu. Zwalnia im bicie serca, zwężają się naczynia krwionośne, zmniejsza się zapotrzebowanie na tlen. Niektóre gatunki wpadają wręcz w bezdech, mózg przestaje być aktywny – wylicza autor "Pytań z kosmosu".   

Czy dotknięcie zwierzęcia w hibernacji może je obudzić? Jakich warunków zwierzęta potrzebują, aby wejść w hibernację? Czy niedźwiedzie hibernują? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek
Data emisji: 2.10.2017
Godzina emisji: 7.14

gs/mk

Czytaj także

Czy ostry to smak?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 09:06
Papryczki chili, jalapeno, pieprz... Po zjedzeniu większej ilości nasza twarz czerwienieje, robi nam się gorąco, pocimy się, a usta palą nas niczym przypalone ogniem. Jak reagują na to nasze kubki smakowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego, gdy jemy niektóre rzeczy, czujemy pieczenie?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:12
– Smak i zapach to najstarsze zmysły, w które ewolucyjnie były wyposażane zwierzęta – tak dr Tomasz Rożek zaczyna bardzo nieoczywistą opowieść o zmysłach i kulinariach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z deszczu… w bąbelki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 14:00
Wielu z nas pewnie zauważyło, że czasem, gdy pada deszcz, na powierzchni kałuż pojawiają się bąbelki powietrza. Skąd się tam biorą?
rozwiń zwiń