Gdzie znajdują się granice atmosfery ziemskiej?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 12:20
– Są one określane czysto arbitralnie i przyjmuje się, że jest to 100 kilometrów od powierzchni Ziemi. Tyle tylko, że tam już praktycznie atmosfery nie ma – mówi Tomasz Rożek.
Audio
  • Gdzie leżą granice atmosfery ziemskiej? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Vladi333/shutterstock.com

Wielu z nas pewnie pamięta wyczyn Felixa Baumgartnera, który skoczył ze spadochronem z wysokości 40 kilometrów. Jak się okazuje, na tym pułapie musiał on mieć już na sobie strój, który przypomina kombinezony kosmonautów. Dlaczego? – Na 40 kilometrach, czyli w połowie drogi od Ziemi, do tej umownej granicy, mamy pod sobą niemal 90 proc. masy całości atmosfery. Wyżej jest jej już bardzo mało – dodaje Tomasz Rożek.

Co utrzymuje atmosferę wokół Ziemi? Czym może się skończyć zerwanie tego "wiązania"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 9.10.2017
Godzina emisji: 7.18

ml/mk

Czytaj także

Dlaczego ziemia jest ciepła?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 09:00
- Ziemia rodziła się z ciepłem w sobie, z czasem stygła. Cały czas jednak to ciepło jest podtrzymywane przez rozpady promieniotwórcze. To bardzo ważne źródło energii - wyjaśnia dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile dzieli nas od gwiazd?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 13:30
Tu, na Ziemi, łatwo jest nam określić odległości. Mamy wyobrażenie jednostek i bez większych problemów jesteśmy w stanie, nawet orientacyjnie, podać ile metrów, centymetrów czy kilometrów dzieli punkt A od B. Czy w kosmosie jest to równie łatwe?
rozwiń zwiń