X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 13:30
– Potrafimy z łatwością odróżniać od siebie innych ludzi, ale tylko tych, do których sami jesteśmy podobni – mówi dr Rożek.
Audio
  • Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/shutterstock.com

– Ludzki mózg działa podobnie jak mózg psi. Ten nauczył się rozróżniać pewne punkty na pysku, ale tylko tego gatunku i tej samej rasy. Nie znaczy to, że nie można się tego nauczyć – tłumaczy nasz ekspert. Każdy z nas ma sieć kilku punktów charakterystycznych na twarzy. Są one niezbędne, by nasz mózg był w stanie zidentyfikować daną osobę.

Jak nauczyć nasz mózg rozpoznawania ludzi? Jakie algorytmy są używane zarówno przez człowieka, jak i przez komputery, do identyfikowania osób? Tego można się dowiedzieć z dołączonego nagrania. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 10.10.2017
Godzina emisji: 7.14

ml/ab

Czytaj także

Emocje, mózg i symbole. Po co śnimy i po co śpimy?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 12:56
- Często mówimy, by przespać się z jakimś problemem. To poprawia naszą koncentrację i funkcje poznawcze, jak również pozwala odsunąć emocje na drugi plan, by znaleźć najlepsze rozwiązanie - mówi dr hab. Adam Wichniak z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O pamięci, która płata nam figle

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:00
Jak to możliwe, że kanapka spada zawsze masłem do dołu i to na czystą podłogę? Dr Tomasz Rożek wyjaśnia, że to wina... wybiórczej pamięci.
rozwiń zwiń