Skąd tabletka wie, co ma leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 12:30
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu leków: na ból mięśni, zatok, brzucha czy głowy. Skąd jednak medykamenty, które są przyjmowane doustnie, wiedzą, jak zwalczyć konkretną dolegliwość?
Audio
  • Skąd tabletka wie co ma leczyć? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Vnukko

– Same tabletki nie są mądre. Większość leków przeciwbólowych nie działa wyłącznie na konkretne, bolące miejsce. Leki nie działają bezpośrednio na ból, ale na jego przyczynę. Potrafią oddziaływać na nerwy, tak by nie odczuwały one bodźców, lub na cały układ nerwowy, by nie przewodził konkretnie tych sygnałów, które informują nas o dolegliwościach – mówi Tomasz Rożek.

Leki przeciwbólowe są przydatne i wiele osób chętnie po nie sięga. Należy jednak pamiętać, że – jak każdej innej tego typu substancji – należy używać ich rozsądnie i nie przesadzać z ilością. W audycji dr Tomasz Rożek podaje wartościowe rady i informacje dotyczących tych środków. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 7.13

ml/mk

Czytaj także

Ile megapikseli ma ludzkie oko?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 13:00
- Ustalenie rozdzielczości ludzkiego oka nie jest takie proste - mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:45
– Liście żółkną nie dlatego, że coś zaczyna się produkować, ale wręcz przeciwnie – przestaje powstawać w nich zielony barwnik – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń