Dlaczego miesza się posłodzoną herbatę?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 14:00
– Cukier to cząsteczki chemiczne, które bardzo chętnie łączą się w kryształy. Aby je rozerwać, potrzeba dwóch czynników: energii i rozpuszczalnika – tłumaczy dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Dlaczego miesza się posłodzoną herbatę? (Pytania z kosmosu/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

mleko_1200.jpg
Dlaczego mleko kwaśnieje w złą pogodę?

Energia w tym równaniu wydaje się być dość oczywista. – Im cieplejsza jest herbata, tym szybciej cukier się rozpuszcza. Pozostaje drugi czynnik, czyli rozpuszczalnik w postaci cząsteczek wody. I tu dochodzimy do sedna. Aby ułatwić rozpuszczanie cukru należy dostarczać w miejsce, gdzie jest jak najwięcej nowych cząsteczek wody – podpowiada dr Rożek.

Kto by się spodziewał, że – zdawałoby się – tak prosta rzecz jak mieszanie herbaty, okaże się tak złożonym procesem? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji, z której można się dowiedzieć więcej o tajemnicach słodzenia.


papryczka chili 1200.jpg
Dlaczego, gdy jemy niektóre rzeczy, czujemy pieczenie?

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 21.11.2017
Godzina emisji: 7.16

ml/gs

Czytaj także

Czy ostry to smak?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 09:06
Papryczki chili, jalapeno, pieprz... Po zjedzeniu większej ilości nasza twarz czerwienieje, robi nam się gorąco, pocimy się, a usta palą nas niczym przypalone ogniem. Jak reagują na to nasze kubki smakowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile waży płomień?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 12:45
Zapalona zapałka, płonące ognisko – takie obrazki widział każdy z nas. Wiemy, jak wygląda płomień, znamy wiele jego właściwości fizycznych, ale czy da się zmierzyć jego masę?
rozwiń zwiń