Dlaczego modrzew zrzuca igły na zimę?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 11:57
Na drodze ewolucji iglaki wypracowały mechanizmy, które pozwalają im radzić sobie z problemami związanymi z zimową aurą. Umiejętności tych nie posiadają drzewa liściaste i delikatne modrzewie.
Audio
  • Dlaczego modrzew zrzuca igły na zimę? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Modrzew
Modrzew Foto: JensEnemark/Pixabay

Dr Tomasz Rożek wyjaśnia słuchaczom Trójki, że drzewa zrzucają liście z trzech powodów. Pierwszy wiąże się oszczędnościami energetycznymi, drugi z mrozem, a trzeci z parowaniem wody.

Słuchając porannej Trójkowej audycji, można dowiedzieć się, jak z klimatycznymi wyzwaniami poradziły sobie drzewa iglaste i której z tych umiejętności brakuje modrzewiowi. Można też poznać słowo, za które – zdaniem redaktora Łukawskiego – należy się podwójna, a nawet potrójna premia podczas gry w scrabble.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 23.11.2017
Godzina emisji: 7.16

iwo/mk

Czytaj także

Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:30
Na świecie istnieją dzisiątki organizmów, które są w stanie produkować światło. Mieszkające w głębinach bakterie, skorupiaki czy ryby korzystają z tej zdolności, by na przykład zwabiać swoje ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wysokie może być drzewo?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:57
– Teoretycznie drzewo może wyrosnąć na wysokość 150 metrów. Ale co znaczy "teoretycznie"? – pyta dr Tomasz Rożek i tłumaczy słuchaczom, na czym polega "magia drzew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:45
– Liście żółkną nie dlatego, że coś zaczyna się produkować, ale wręcz przeciwnie – przestaje powstawać w nich zielony barwnik – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń