Pył kosmiczny przygniata naszą planetę...

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 10:00
– Każdej doby na powierzchnię Ziemi spada kilka ton kosmicznego pyłu. Gdyby spadł on w jednym miejscu, mówilibyśmy o zderzeniu z asteroidą albo planetoidą – mówi w Trójce ekspert od odpowiedzi na kosmiczne pytania.
Audio
  • Pył kosmiczny a masa Ziemi (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chaos07/Pixabay

ziemia.jpg
Ile waży Ziemia?

– Są procesy, w wyniku których Ziemia staje się coraz cięższa, ale są też takie, które powodują, że Ziemia chudnie – wyjaśnia dr Tomasz Rożek i po raz kolejny opowiada słuchaczom o tajnikach świata.

W audycji "Pytania z kosmosu" ekspert tłumaczy, jaki wpływ ma pył kosmiczny na proces tworzenia się chmur, i dlaczego Antarktyda jest idealnym miejscem do badania niektórych zjawisk pozaziemskich.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 4.12.2017
Godzina emisji: 7.16

iwo/mk

Czytaj także

Bioluminescencja. Te organizmy produkują światło

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 10:30
Na świecie istnieją dzisiątki organizmów, które są w stanie produkować światło. Mieszkające w głębinach bakterie, skorupiaki czy ryby korzystają z tej zdolności, by na przykład zwabiać swoje ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wysokie może być drzewo?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 11:57
– Teoretycznie drzewo może wyrosnąć na wysokość 150 metrów. Ale co znaczy "teoretycznie"? – pyta dr Tomasz Rożek i tłumaczy słuchaczom, na czym polega "magia drzew".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:45
– Liście żółkną nie dlatego, że coś zaczyna się produkować, ale wręcz przeciwnie – przestaje powstawać w nich zielony barwnik – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń