Dlaczego ludzie mają zwidy?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:00
– Przyznam, że hasło "zwidy" jest dość mało naukowe, więc zakładam, że chodzi o widzenie rzeczy, których nie ma. Są schorzenia naurologiczne, które sprawiają, że cierpiący na nie dostrzegają lub słyszą nieistniejące przedmioty i postacie – tłumaczy dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Skąd biorą się halucynacje? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Akos Nagy/Shutterstock.com

– Nasz mózg nie działa jak komputer. Nasza pamięć nie jest jak dysk twardy, raczej przypomina taśmę magnetofonową, która była wielokrotnie odtwarzana, nagrywana, cięta i w efekcie, po czasie, pewne rzeczy się nakładają i łączą z innymi. Nasz mózg dostaje tyle bodźców, że gdyby próbował je jednocześnie analizować, to by się przegrzał. Dlatego może on nakładać coś, co już zna, na to, z czym mamy do czynienia w teraźniejszości. Może to dotyczyć obrazów, dźwięków, zapachów – mówi dr Tomasz Rożek.

Czemu czasem wydaje nam się, że przeczytaliśmy słowa, kórych nie ma w tekście? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 7.14

ml/mk

Czytaj także

Jak dokładne są nasze zegarki?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 13:41
– Sporo zależy od producenta – mówi z przymrużeniem oka dr Tomasz Rożek. Ekspert wyjaśnia jednak, co wpływa na dokładność naszych zegarków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego oczy nie czują mrozu?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 11:00
– Rogówka nie czuje zimna, bo, jak mi się wydaje, oczy ciągle są ciepłe – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń