X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego woda jest przezroczysta?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 11:20
– Woda nie jest przezroczysta dla wszystkiego. Jest taka bardzo wąskiego zakresu fal elektromagnetycznych, w tym naszego światła – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Co sprawia, że woda jest przezroczysta? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Willyam Bradberry/shutterstock.com/cc

– Co to znaczy, że coś jest przezroczyste? Oznacza to, że fotony, czyli cząsteczki światła, mogą się w tej substancji poruszać. Są miejsca na świecie, gdzie woda jest bardziej przezroczysta, niż gdzie indziej. Jest to spowodowane warunkami czysto biologicznymi. Jednak, ogólnie woda nigdy nie jest całkowicie przejrzysta – dodaje dr Rożek.

W jakich zdjęciach specjalizuje się fotograf Zdzisław Photoshop? Co stałoby się ze zwierzętami mieszkającymi w głębinach, gdyby woda była całkowicie przezroczysta? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 7.03.2018
Godzina emisji: 7.12

ml

Czytaj także

Co może przetrwać w lawie?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 10:00
– Lawa jest oczywiście gorąca, ale nie ekstremalnie. Istnieją rzeczy, które są od niej znacznie cieplejsze – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki stan skupienia ma plazma?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 08:00
– Plazma jest dla nas bardzo abstrakcyjnym stanem skupienia. Tymczasem, we wszechświecie, który znamy, 99 proc. materii składa się właśnie z niej – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń