Czy ludzkość może zamieszkać na innych planetach?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 08:00
– W teorii jest to możliwe, ale w praktyce, biorąc pod uwagę obecną technologię, nasz zasięg i liczbę dostępnych planet, szanse są niezwykle ograniczone – mówi dr Tomasz Rożek.
Audio
  • Jakie są nasze szanse na skolonizowanie kosmosu? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tithi Luadthong/Shutterstock.com

– Najlepszym celem dla nas jest Mars, który pod wieloma względami przypomina Ziemię. Ma podobny rozmiar i charakter, czyli jest planetą skalistą. Niestety, nie ma tam ani atmosfery, ani pola magnetycznego. Podobnie jest z księżycem – możemy coś tam zbudować, ale o normalnym funkcjonowaniu, jak na naszym globie, nie ma mowy – tłumaczy ekspert Trójki.

Jaka jest szansa na osiedlenie się ludzi na planecie, na której warunki pozwalają na życie? Czy wiemy już o istnieniu takiego ciała niebieskiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekKrystian Hanke
Data emisji: 14.08.2018
Godzina emisji: 7.19

ml/kw

Czytaj także

Gdzie znajdują się granice atmosfery ziemskiej?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 12:20
– Są one określane czysto arbitralnie i przyjmuje się, że jest to 100 kilometrów od powierzchni Ziemi. Tyle tylko, że tam już praktycznie atmosfery nie ma – mówi Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje za horyzontem zdarzeń?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 13:30
Czy horyzont zdarzeń w czarnej dziurze ma ten sam promień co gwiazda, z której ta dziura powstała? Oto "pytanie z kosmosu", które zadała jedna ze słuchaczek. Tradycyjnie zmierzył się z nim dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń