Co dzieje się ze światłem, gdy wyłączymy latarkę?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 07:19
O tej porze roku noce są krótkie, a zza okna dobija się intensywne słońce, mimo to nasz słuchacz zastanawia się, czy po włączeniu i wyłączeniu latarki, wysłane wcześniej fotony nadal będą się przemieszczać? Doktor Tomasz Rożek, jak zawsze, udziela odpowiedzi.
Audio
  • Co dzieje się z fotonami po wyłączeniu latarki? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vitalii Bashkatov

 – Tak, te fotony nadal będą się przemieszczać. Światło porusza się tak strasznie szybko, że w zasadzie nie zauważamy tego efektu. Jeżeli patrzymy na jakiś obiekt, który jest szczególnie daleki, my go widzimy, ale tak naprawdę nie wiemy, czy on tam jeszcze jest. Fotony, które on kiedyś wysłał, dopiero do nas dolatują. Co prawda, światło porusza się bardzo szybko, ale jednak ze skończoną prędkością, obserwujemy rzeczy nie takimi, jakimi są teraz, tylko jakimi były wtedy, gdyby wysłały te fotony. W skrócie, np. patrząc na Księżyc, widzimy go sprzed sekundy, dlatego że odległość pomiędzy Ziemią a Księżycem jest z grubsza taka, jaką światło pokonuje w ciągu jednej sekundy. Oznacza to, że kiedy patrzymy na Księżyc, do naszego oka wpadają fotony, które Księżyc wysłał sekundę temu – tłumaczy dr Rożek.

A gdyby zgasło Słońce, po jakim czasie ta informacja dotrze do naszego oka? O tym dowiedzą się Państwo, słuchając załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski 
Data emisji: 27.06.2019
Godzina emisji: 7.15

kr/ml

Czytaj także

Samolot szybszy od dźwięku i prędkość światła w wodzie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 17:36
Dlaczego, gdy lecimy samolotem, w pewnym momencie słyszymy głośny huk? I co się dzieje, jeśli przekroczymy prędkość światła w wodzie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak latarki świecą w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 15:00
Czy latarki na Ziemi i w przestrzeni kosmicznej świecą równie intensywnie i czy z takiej samej odległości można zaobserwować ich światło? Dopytuje się o to 8-letni słuchacz o imieniu Paweł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego słońce oświetla Ziemię, a inne gwiazdy nie?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:00
– To pytanie jest bardzo głębokie, próbowano na nie odpowiedzieć przez wiele lat. Wnioski, które z niego wyciągnięto, idą dalej niż można przypuszczać – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń