Bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne – jak je rozróżnić?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 07:18
Na jakiej podstawie odróżnić bakterie Gram-ujemne od Gram-dodatnich? – zastanawia się nasza słuchaczka. Dr Tomasz Rożek, jak zawsze, udziela odpowiedzi.
Audio
  • O różnicach pomiędzy bakteriami Gram-ujemnymi i Gram-dodatnimi (Pytania z kosmosu/Trójka)
Bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie
Bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnieFoto: shutterstock.com/toeytoey

– Bakterie Gram-dodatnie od Gram-ujemnych różnią się tym, że w tym samym barwniku jedne są fioletowe, a drugie różowe. Natomiast to, że one barwią się na różne kolory, to nie tylko ich uroda czy preferencje co do kolorów, to ma głębsze podstawy. To wynika z konstrukcji ich ściany komórkowej, która ma krytyczne znaczenie dla całego procesu leczenia, traktowania lekami tych bakterii. W największym skrócie chodzi o klasyfikację bakterii – tłumaczy doktor Rożek.

Kto, kiedy i gdzie stworzył taką klasyfikację? Który rodzaj bakterii jest trudniejszy do leczenia? By się o tym dowiedzieć, warto wysłuchać dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski 
Data emisji: 02.07.2019
Godzina emisji: 7.16

kr/ml

Czytaj także

Łazienka czy kuchnia, gdzie kryją się groźne dla nas bakterie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 09:18
– Tam, gdzie znajduje się jedzenie, a więc w kuchni. Może być ona także siedliskiem grzybów, czyli pleśni – zaznacza dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy temperatura ma wpływ na rozkwit chorób?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 08:00
– To nie działa w ten sposób, że kiedy jest mroźna zima to bakterie się wymrażają. W laboratoriach wirusy są trzymane w niskich temperaturach – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obróbka termiczna mięsa jest konieczna?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 10:30
– Czasami jemy surowe rzeczy i są one smaczne. Obróbka termiczna ten smak zmienia, ale to nie jest główny powód, dla którego to robimy – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń