Dlaczego wiatr słoneczny spowodował erozję atmosfery na Marsie, a oszczędził Wenus?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 07:21
Dlaczego jest tak, że z Marsa atmosfera została "zdmuchnięta" przez wiatr słoneczny, a z Wenus nie? – zastanawia się nasz słuchacz.
Audio
  • Dlaczego wiatr słoneczny "zdmuchnął" atmosferę z Marsa, a z Wenus nie? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Planeta
Planeta Foto: shutterstock.com/NASA images

– Wiatr słoneczny na Wenus wieje dużo mocniej niż na Marsie i wywiewa atmosferę, ale przez to, że Wenus jest większa, tę atmosferę grawitacyjnie bardziej przytrzymuje. Poza tym całkiem niedawno w skali kosmicznej do atmosfery Wenus zostały wpompowane ogromne ilości gazów i ta atmosfera dalej jest gęsta i ciężka. Z czasem będzie ona coraz rzadsza i najpewniej za setki milionów, miliardy lat Wenus nie będzie miała atmosfery – mówi dr Rożek.

Dlaczego jeszcze (oprócz sporych rozmiarów) Wenus zawdzięcza ten "zapas" atmosfery? Tego dowiedzą się Państwo, słuchając dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 11.07.2019
Godzina emisji: 7.16

kr/mk

Czytaj także

Dlaczego na Wenus jest cieplej niż na Merkurym?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 11:35
Merkury jest planetą, która znajduje się najbliżej Słońca. Jednak okazuje się, że to właśnie na Wenus jest cieplej. Dlaczego tak się dzieje? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się przeżyć na Marsie wyłącznie w masce tlenowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 07:45
– Na pewno nie eksplodujemy z powodu ciśnienia. Gdyby maska tlenowa była ściśle dopasowana do twarzy, nie byłoby ryzyka, że dojdzie do jakiegoś nieszczęścia. Jednak maska to nie wszystko – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego na Marsie Słońce zachodzi na niebiesko?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 08:00
– Mars to taki brat Ziemi, który bardzo chciałby robić wszystko na odwrót. Jedno mu wychodzi, co innego nie – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń