Dlaczego słoiki z przetworami stawiamy do góry dnem?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 07:21
– Lato to czas idealny nie tylko na urlop, ale także na robienie przetworów. W jakim celu napełnione słoiki stawiamy nakrętką do dołu? – zastanawia się nasza słuchaczka. Tomasz Rożek śpieszy z wyjaśnieniem.
Audio
  • Po co stawiać słoiki do góry dnem? (Pytania z kosmosu/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/IngridHS

– Słoik, a w zasadzie zakrętka nie jest tylko z metalu, ma też gumową powłokę od środka. Gdy zakręcimy ją i odwrócimy, ta gumowa powłoka ma bezpośredni kontakt z czymś bardzo gorącym, robi się ona bardziej elastyczna i miękka. To jest zresztą znane zjawisko, że guma w wyższej temperaturze robi się bardziej elastyczna i lepiej się dopasowuje do kształtu gwinta słoika – tłumaczy nasz ekspert.

Jak dokładnie wygląda ten proces? Jak na pytanie tego wydania audycji odpowiedziałby Marcin Łukawski? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 22.07.2019
Godzina emisji: 7.16

kr/ml

Czytaj także

Łazienka czy kuchnia, gdzie kryją się groźne dla nas bakterie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 09:18
– Tam, gdzie znajduje się jedzenie, a więc w kuchni. Może być ona także siedliskiem grzybów, czyli pleśni – zaznacza dr Tomasz Rożek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy temperatura ma wpływ na rozkwit chorób?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 08:00
– To nie działa w ten sposób, że kiedy jest mroźna zima to bakterie się wymrażają. W laboratoriach wirusy są trzymane w niskich temperaturach – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy obróbka termiczna mięsa jest konieczna?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 10:30
– Czasami jemy surowe rzeczy i są one smaczne. Obróbka termiczna ten smak zmienia, ale to nie jest główny powód, dla którego to robimy – mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń