Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy satelity mogą przysłaniać nam gwiazdy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

– Działających satelitów jest około tysiąca, a tych niedziałających około 2,5 tys. Włączając inne duże obiekty, czyli tzw. kosmiczne śmieci, na niebie jest ich w sumie ok. 10 tys. – wylicza dr Tomasz Rożek.

Posłuchaj

Czy tysiące satelitów wysłanych w kosmos może zaburzyć nam widoczność gwiazd? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wyobraźmy sobie, że mamy wiaderko piasku, który rozsypujemy na bardzo dużej powierzchni i zastanawiamy się, dlaczego nie przykrył całości. Nawet jeżeli tych ziarenek jest dużo, są one tak małe, że ledwo je widzimy. Jeżeli zdamy sobie sprawę z tego, że powierzchnia całej naszej planety to ok. 0,5 mld km kwadratowych, to gdybyśmy te 10 tys. obiektów rozłożyli na całej Ziemi, jeden przypadałby na mniej więcej 50 tys. km kwadratowych. Na powierzchnię taką jak Polska przypadałoby sześć satelitów – wyjaśnia ekspert Trójki. 

Zdjęcie ilustracyjne  Foto: Pixabay/Andrew-Art Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay/Andrew-Art

Nic dziwnego, że w przestrzeni kosmicznej satelitów jest tak wiele, ponieważ wysyłamy je tam już od 1957 roku! Pierwszy sztuczny satelita nosił nazwę Sputnik 1. Ważył 83 kilogramy i został wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki. Jego następcą był Sputnik 2, który rozpoczął swoją misję miesiąc później. Już w lutym 1958 roku do kosmicznego wyścigu dołączyli Amerykanie z satelitą Explorer 1, który został wystrzelony w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Mimo, że do najsłynniejszych eksploratorów kosmosu należą ZSRR i później Rosja, Stany Zjednoczone i Chiny, nie są to jedyne kraje wysyłające swoje obiekty w kosmos. Swoje satelity umieszczają tam także Japonia, Francja czy Indie.

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 7.15

mat. promocyjne/kr/ml

Polecane